• WYJAZD NA SPEKTAKL ,,MITOLOGIE SŁOWIAN”

• 6 października 2022 r. uczniowie z klasy IV a, IV b, V a i V b pod opieką p. Angeliki Mierzwińskiej, p. Justyny Turowskiej i p. Wiesława Olszewskiego mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Mitologia Słowian” w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Dzięki temu przedstawieniu dzieci mogły na chwilę przenieść się do dawnych czasów, kiedy to światem rządzili: groźny Perun – bóg piorunów i błyskawic oraz jego stanowczy brat Weles – bóg podziemi. Spektakl przedstawił również w przystępny sposób historię Juraty – pięknej bogini Bałtyku, losy słynącego z dobrego serca Piasta Kołodzieja, a także przybliżył czasy rządów okrutnego króla Popiela.
            Dzięki wizycie w teatrze słowiańskie mity i wierzenia nie będą stanowiły dla naszych milusińskich żadnej tajemnicy.

Justyna Turowska

• WYJAZD NA SPEKTAKL „BALLADYNA”

• W piątek, 7 października 2022 r. klasa VI b, VII a i VII b wyjechały do Łomży na spektakl zaprezentowany przez aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie pod opieką p. Anny Kurkowskiej, p. Katarzyny Karolak i p. Justyny Turowskiej obejrzeli sztukę na motywach dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna". Doborowa obsada, żywa akcja, dramatyczne momenty oraz doskonałe efekty specjalne sprawiły, że widzowie oglądali spektakl z zapartym tchem. Spotkanie z żywym słowem, grą aktorską i muzyką na pewno sprawi, że treść lektury polskiego wieszcza narodowego pozostanie na długo w pamięci oglądających oraz zachęci ich do pogłębiania wiedzy z zakresu literatury, kultury i sztuki.

Justyna Turowska

• Wycieczka do Łodzi

• W środę 12 października uczniowie klas 8a, 8b, 7a oraz 7b wraz z opiekunami: p. Martą Bargłowską, p. Eweliną Konopka, p. Katarzyną Sobuta, p. Dorotą Kozioł oraz p. Angeliką Chrostowską odwiedzili nową łódzką atrakcję – Orientarium, którego atrakcją jest fauna i flora Azji Południowo-Wschodniej. Największych emocji dostarczyło uczniom pokazowe karmienie i kąpiel słoni indyjskich: Aleksandra i Taru. Zachwycił również spacer strefą oceaniczną. Idąc podwodnym tunelem, uczniowie mogli podziwiać tysiące ryb, rekinów i płaszczek. Cały kompleks robi niesamowite wrażenie. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć orangutany, pingwiny, hipopotamy, żyrafy, zebry, niedźwiedzie malajskie, papugi, węże i mnóstwo innych zwierząt.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy unikalną, secesyjną Halę Maszyn w EC1 Wschód  i nowoczesne przestrzenie budynku N, zbudowanego na śladzie dawnej kotłowni. Zwiedziliśmy również Sterownię, Kotłownię i Maszynownię EC1 Zachód. Centrum Nauki i Techniki EC1 to miejsce zdobywania wiedzy, ale także doskonałej zabawy. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się jako operatorzy poszczególnych urządzeń w minigrach.

Inną atrakcją dla uczniów było wejście na punkt widokowy budynku EC1 z którego widzieliśmy przepiękną panoramę Łodzi.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie  najnowocześniejszego dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem, choć przyznali, że niezbyt często korzystają z tego typu komunikacji, jaką jest kolej.

Pełni pozytywnych emocji oraz wrażeń późnym wieczorem uczniowie bezpiecznie wrócili do domu.

Kierownik wycieczki

Marta Bargłowska

• Pierwsza pomoc – spotkanie ze strażakami w grupie 0 a i 0 b

• 23 września 2022 roku do naszch przedszkolaków z grup 0 a i 0 b przyszli w odwiedziny strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem. Mieli dla nas wiele ważnych informacji. Uczyli, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Podczas wizyty utrwaliliśmy wspólnie numery alarmowe oraz dowiedzieliśmy się, jak wezwać pomoc.

To była przydatna lekcja, dzięki której poprzez zabawę zdobyliśmy nowe, bardzo ważne informacje
            i umiejętności.

Dziękujemy za współpracę!

Beata Kossakowska

• Sprzątanie świata

• W dniu 16  września   2022 r. uczniowie  Zespołu Szkół  Samorządowych  w Jedwabnem wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  „Sprzątanie świata”.W bieżącym roku akcja przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

W akcji uczestniczyło 180 uczniów z dziesięciu klas szkoły podstawowej, dwóch klas szkoły branżowej i jednej klasy liceum ogólnokształcącego, którzy pod opieką nauczycieli udali się w wyznaczone rejony naszego miasta. Uczniowie  sprzątali  tereny:

• place zabaw przed szkołą,
            • teren wokół  ogrodzenia szkoły,
            • teren wokół M-GOK,
            • ulicę Wojska Polskiego oraz park miejski,
            • skwer przy Placu 250-lecia,
            • teren wokół Urzędu Miejskiego,
            • ulice Nową i Przestrzelską,
            • ulicę Ogrodową i Kościuszki.

Zebrano ok. 2 mśmieci ( butelki plastikowe, puszki, makulaturę, opakowania foliowe i szklane).

Koordynator akcji

Henryk Miciura