Społeczność Zespołu Szkół Samorządowych włączyła się do akcji zbiórki groszy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pt. ,,Zbudujmy Wspólnie Serce dla WOŚP". Razem przekazaliśmy 30 kg groszówek, z których zostało usypane serce nad rzeką Narew. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę.
Zbiórka groszy na rzecz WOŚP
Lekcja o samorządności w UM w Jedwabnem
- 1
3 stycznia 2024 r. uczniowie z klasy 8a i 8b, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie, wzięli udział w lekcji o samorządności w UM w Jedwabnem. Spotkanie dotyczyło funkcjonowania samorządu gminnego, pozyskiwania środków na inwestycje, problemów z jakimi mierzy się samorząd. Burmistrz Pan Adam Mariusz Niebrzydowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Andrzej Górski przedstawili podstawowe zasady funkcjonowania gminy, a później udzielali odpowiedzi na pytania uczniów.
Anna Kurkowska
Spotkanie z policjantem
Bezpieczne ferie, w dniu 17.01.2024r na sali gimnastycznej odbyły się wykłady przygotowane przez Starszego Sierżanta, Grzegorza Tyszkę, na temat Bezpiecznych Ferii 2023. Policjant zarówno nauczycielom jak i uczniom z okazji zbliżających się ferii zimowych życzył wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Policjant podkreślił, iż ferie są po to, by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. W trosce o to, by ten czas był spędzony w sposób bezpieczny, dzielnicowy poruszył kilka kluczowych kwestii takich jak:
1. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU I PODCZAS KULIGÓW
- co robić w sytuacji, gdy załamie się pod nami lód,
- co robić, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód,
- jakie mogą być potencjalne niebezpieczeństwa podczas zimowej zabawy i jak im zapobiegać.
2 ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII SPĘDZANYCH W GÓRACH
- bezpieczeństwo na szlaku
- bezpieczeństwo na stokach- podstawowy ekwipunek
- przypomniał DEKALOG NARCIARSKI
3.ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM:
- kiedy zauważymy obcego psa,
- ja reagować na osoby obce, które nas zaczepiają,
- należy tez pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu).
4.ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE.
Dzielnicowy zwrócił uwagę, iż przebywając w domu z pewnością wielu będzie korzystało ze wspaniałego wynalazku jakim jest Internet. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy. Musimy więc wszyscy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Przypomniał zasady NETYKIETY, czyli zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu. Przypomniał telefony alarmowe między innymi:
- 997/ 998/ 999- numer 112, czyli ogólnoeuropejski numer alarmowydodatkowo
- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
- 601 100 300 (z telefonów komórkowych)
- oraz do specjalistów od spraw bezpieczeństwa w Internecie dostępnych pod adresem strony internetowej: Helpline.org.pl lub pod numerem 800 100 100.
Dzień Babci i Dziadka w Oddziale Przedszkolnym 0A
17 stycznia 2024 roku w Oddziale Przedszkolnym 0A odbyło się przedstawienie z Okazji Dnia Babci i Dziadka. Tego dnia w naszej sali zagościł p. Dyrektor Zbigniew Prószyński jak też Babcie i Dziadkowie naszych Zerówkowiczów. Tego dnia podczas przedstawienia Przedszkolaki przygotowały przepiękne wiersze, piosenki jak i układy taneczne, dzięki którym nadały świetności całemu występowi. Wśród zgromadzonych gości dało posłyszeć się śmiech, gromkie brawa, a najbardziej zauważalne były ,,łzy szczęścia". Jak widać wzruszeń tego dnia w naszej grupie nie zabrakło, a Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji ich Święta!
Ewelina Chrzanowska
Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym - grupa d
- 1
Dzień Babci i Dziadka jest już na stałe wpisany w kalendarz uroczystości przedszkolnych. Dni poprzedzające to ważne święto obfitowały w liczne próby oraz pracę nad prezentami dla dziadków. 18 stycznia w oddziale przedszkolnym d zorganizowana została uroczystość z okazji tak ważnych dni. 4 –latki przygotowały piękne wiersze, piosenki i tańce. Po części artystycznej ukochane wnuczęta w dowód pamięci i miłości wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty, czyli kalendarze. Dużą radością dla dzieci jak i dziadków była możliwość wspólnych tańców i zabawy. W podziękowaniu za ich troskę i opiekę, za czułość, cierpliwość i przekazywanie wnukom najlepszych wartości p. Wicedyrektor Swietłana Żebrowska złożyła życzenia: zdrowia, radości, pomyślności oraz wielu miłych i ciepłych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Następnie nasi niecodzienni goście zostali zaproszeni na poczęstunek, w przygotowaniu którego pomogli rodzice dzieci. Był to czas wspólnych rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
Emilia Popowska
Projekt ,,Szkoła dostępna dla wszystkich"
Zespół Szkół Samorządowych w Jedwabnem w roku szkolnym 2023/2024 zakwalifikował się do projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z uczelniami i organizacjami pozarządowymi.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów pedagogicznych) w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci, uczniów, rodziców, nauczycieli). W ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia, które wyposażą nauczycieli specjalistów w narzędzia pomocne w prowadzeniu zajęć edukacyjno-specjalistycznych, w tym integracyjnych, zapewniających poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy oraz dzieci ze specyficznymi trudnościami rozwojowymi i dysfunkcjami utrudniającymi prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym.
W ramach projektu rodzice, uczniowie i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami w wygodnej dla nich formie – konsultacje telefoniczne lub online.
Konsultacje w ramach programu dotyczą problemów z obszarów:
- psychiatria dzieci i młodzieży,
- psychiatria osób dorosłych,
- pomoc psychologiczno-pedagogiczna obejmująca psychoterapię, psychoterapię uzależnień psychologię kliniczną,
- wsparcie edukacyjne dzieci i młodzieży, m.in. technologie wspomagające funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, wsparcie osób z doświadczeniem migracji.
Koordynatorem projektu jest Magdalena Jasińska
Projekt czytelniczy ,,Książka dla przedszkolaka "
W oddziale przedszkolnym d w roku szkolnym 2023 /2024 realizowany jest projekt czytelniczy ,, Książka dla przedszkolaka ‘’, który skierowany jest do przedszkoli, przedszkoli integracyjnych i specjalnych w całej Polsce. Proponowany projekt jest zgodny z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz jest realizowany w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa na lata 2021-2025. W ramach realizacji projektu w oddziale przedszkolnym organizowane są rodzinne spotkania czytelnicze pod hasłem ,,Rodzice czytają – dzieci słuchają‘’ .Wymiana książek w grupie w ramach akcji ,,Wędrująca książka‘’. Codzienne czytanie dzieciom, współpraca z biblioteką szkolną oraz publiczną, aranżowanie zajęć mających na celu przybliżenie wartości książki i uczenie szacunku do niej to zadania, które realizowane są w grupie 4-latków. Kontynuacja projektu w drugim semestrze w danym roku szkolnym .
Emilia Popowska
Nowy nabór na zajęcia taneczne Kreotańce!
Zajęcia prowadzone przez p . Jolantę Szleszyńską instruktora tańca , pedagoga, animatora. Zajęciami dla dzieci zajmuje się od 7 lat. Kreotańce odbywają się w środy , czwartki i piątki o godz. 13 :00 w sali p. Sylwii Trzaski. Przedział wiekowy środa, czwartek 6 -12 lat i piątek 3-5 lat. Zajęcia umuzykalniające i zabawy muzyczne ze śpiewem to wspaniały sposób na rozwój dziecka w wielu aspektach. Dzieci łatwiej uczą się porozumiewania między sobą, łatwiej odnajdują się w grupie rówieśniczej. Celem zajęć jest rozwijanie wrażliwości i zdolności muzycznych, kształtowanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego .
Zapisy pod nr 510490996 lub u p. Emilii Popowskiej.
Emilia Popowska
Konkurs plastyczny ,,Bajkowe postacie zimą"
12 stycznia 2024 roku Pan Dyrektor Zbigniew Prószyński wręczył dyplomy i nagrody Dzieciom z grup przedszkolnych, których prace zostały wyłonione w ramach konkursu ,,Bajkowe postacie zimą’’. Poziom jak zawsze był wysoki, a jury w składzie:
1. p. Teresa Chrzanowska
2. p. Danuta Górska
3. p. Magdalena Jasińska
miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż w konkursie wzięło udział 26 Przedszkolaków. Zatem nagrodzeni zostali:
Kategoria 3-4 latki
I miejsce
1. Iwona Kleszczewska OPC
II miejsce
1. Rafał Ducki OPD
III miejsce
1. Oliwia Rydzewska OPE
5-6 latki
I miejsce
1. Kacper Sulewski 0A
2. Emilia Śleszyńska 0B
II miejsce
1. Dominika Rogowska OPF
2. Klaudia Śleszyńska 0B
III miejsce
1. Igor Grodzki OPF
2. Zofia Szczuka 0B
Wyróżnienie
1. Marina Maliszewska 0B
2. Emilia Niebrzydowska OPF
3. Amelia Obrycka 0A
4. Maja Wysocka 0A
Organizatorzy konkursu- p. Ewelina Chrzanowska i p. Aleksandra Domitr
Sponsor nagród- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podtawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem ,,Bliżej Dziecka‘‘
Wszystkim nagrodzonym Przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zajęcia pokazowe z robotyki
5 stycznia 2024 roku w klasie IIa, jak i w Oddziałach Przedszkolnych 0a, 0b, odbyły się zajęcia pokazowe z robotyki, na których młodzi robotycy uczyli się konstruowania najprawdziwszych robotów za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanych klocków. Ww. warsztaty wzbudziły zainteresowanie najmłodszych uczestników do tego stopnia, iż wyrazili chęć wzięcia udziału w kolejnych pokazach. Zatem do zobaczenia wkrótce!
Ewelina Chrzanowska
Agnieszka Gołaś
Beata Turowska
Archiwum Aktualności