• Staż zagraniczny – inwestycja w człowieka

          • Od 28 października 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. w Hufcu Pracy w Łomży realizowany był projekt „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy, murarzy i mechaników samochodowych w Niemczech”, finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. ​​​​​​​

            Do uczestnictwa w projekcie zostali zgłoszeni uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia z Jedwabnego: Grądzki Kamil i Marcin Wierciszewski. Uczniowie klasy pierwszej przed wyjazdem uczestniczyli w 60-godzinnym kursie online języka niemieckiego.

            Od 16 do 27 maja 2022 roku grupa 8 uczestników przebywała na dwutygodniowym stażu w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych w placówce Vitalis GmbH Gut Wehlitz w Schkeuditz znajdującej się nieopodal Lipska w Niemczech. Głównym celem stażu zawodowego było poznanie organizacji pracy w warsztatach autonaprawy niemieckich mistrzów, pogłębianie znajomości języka niemieckiego oraz podróże krajoznawcze. Uczniowie zwiedzili również ogromne ZOO w Lipsku, Drezno i Berlin. Poza tym w czasie wolnym od zajęć uczestnicy korzystali z form aktywnego wypoczynku z wykorzystaniem sprzętu sportowego.

            24 czerwca 2022 r. stażyści spotkali się na podsumowaniu wyjazdu zagranicznego. Otrzymali z rąk Wojewódzkiego Komendanta Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP certyfikaty i drobne pamiątki.

          • Wycieczka do Warszawy

          • 30 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły klas II a, IV a, V b, VII b i VIII b uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

            Wycieczka składała się z 3 bloków programowych:

            1. Język polski – obejrzenie sztukiteatralnej „Ania z Zielonego Wzgórza”,
            2. Historia – zwiedzanie zabytków Starego Miasta,
            3. Przyroda i fizyka – pobyt w Centrum Nauki Kopernik.

            Pierwszym punktem programu był spektakl w Teatrze Kamienica. Uczniowie obejrzeli niezwykle burzliwe i wzruszające losy Ani Shirley z Zielonego Wzgórza.

            Następnym punktem wycieczki było obejrzenie zabytków Starego Miasta. Spacerując po placu Zamkowym uczniowie obejrzeli barokowo – klasycystyczny Zamek Królewski, poznali dzieje kolumny Zygmunta, historię warszawskiej Syrenki oraz pomnika Małego Powstańca.

            Na koniec uczniowie udali się do Centrum Nauki Kopernik. Tam wykonywali różne eksperymenty, podziwiali wspaniały samochód przyszłości i robota wykonującego polecenia przez ludzi.

            Do domu uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, z nowym bagażem wiedzy i niesamowitych przeżyć.

            Opiekę w czasie wycieczki sprawowali:

            1. Barbara Kozikowska (kierownik wycieczki)
            2. Elżbieta Borawska
            3. Grażyna Olszewska
            4. Wiesław Olszewski
            5. Barbara Skrodzka

            Wiesław Olszewski

          • 231. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Jedwabne

          • W dniu 3 maja 2022 r. uroczyście obchodziliśmy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Konstytucja wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne liberum veto i położyła podwaliny pod rozwój demokracji.

            Uczniowie naszej szkoły dwukrotnie przedstawili niezwykle wzruszający i upamiętniający dzieło dorobku Konstytucji 3 Maja program artystyczny. Po raz pierwszy w czasie uroczystej akademii poświęconej Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem dnia 29 kwietnia 2022 roku, a także dnia 3 maja w czasie obchodów gminnych. Przesłaniem montażu słowno – muzycznego były ponadczasowe wartości Konstytucji 3 Maja oraz ukazanie determinacji i pragnienia ówczesnych patriotów polskich dla ratowania Ojczyzny.

            Konstytucja 3 Maja pozostanie na zawsze w pamięci Polaków, jako wyraz dążeń do stworzenia silnego, niezależnego, opartego na monarchii konstytucyjnej państwa. Ukazywała również, iż część ówczesnych elit polskich potrafiła zrezygnować z własnych przywilejów na rzecz reform oraz wzmocnienia pozycji Rzeczypospolitej dla dobra wszystkich Jej obywateli.

             

            Wiesław Olszewski