• OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

•

Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. My też wzięliśmy aktywny udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania Czytajmy naszym najmłodszym od pierwszych chwil życia, bowiem „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

• KONCERT PROFILAKTYCZNY ,,TWOJE DECYZJE, TO TWOJE ŻYCIE"

• 28.09.2023r. odbył się koncert profilaktyczny pt. ,,Twoje decyzje, to Twoje życie". Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII i I-III BS. Przedsięwzięcie zorganizowano przy współpracy z Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą przy UM w Jedwabnem.

Połączony z koncertem autorski program walki z uzależnieniami przeprowadził Włodzimierz Dudek - muzyk związany ze sceną rockowo-bluesową, członek zespołu Kasa Chorych. Będąc aktywnym i świetnym gitarzystą, obserwował życie, spotykał się z wieloma sytuacjami związanymi z zagrożeniami, które były przyczyną ludzkich nieszczęść. Zaprezentowany przez niego program stanowił kompendium wiedzy na temat konsekwencji jakie niosą za sobą środki psychoaktywne i przemoc. Uświadamiał uczestnikom jakie postawy powinni przyjąć młodzi ludzie podczas kontaktu z nałogami. Połączenie wykładu profilaktycznego z muzyką rockową pozwoliło w miłej atmosferze poruszyć tę niezwykle ważną tematykę.

• Dzień Przedszkolaka 2023

• „Każdy Przedszkolak dobrze wie, ze kiedy 20 września zbliża się,

od najmłodszego aż po starszaka wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.

Dzień Przedszkolaka to bardzo wyjątkowy czas, jeden z tych dni w kalendarzu, na który dzieci czekają w naszym przedszkolu cały rok. Zabawa, tańce, śpiewy i upominki - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały tego dnia dla najmłodszych. Dzień Przedszkolaka dostarczył naszym wychowankom wielu pozytywnych wrażeń, zintegrował przy wspólnej zabawie, a taniec aktywizował wszystkie dzieci.

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych doświadczeń.

Martyna Nowacka

Jolanta Strzelczyk

Sylwia Trzaska

• SPEKTAKL ,,ŚWIAT FANTASY"

•   19 września 2023 r. uczniowie klas IVa, IVb, Va i Vb wzięli udział w niezwykłym przedstawieniu pt.:” Hobbit, czyli tam i z powrotem” według powieści J.R.R. Tolkiena, przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Poznali przygody pewnego sympatycznego hobbita – Bilbo Bagginsa. Odbyli z bohaterami magiczną wyprawę. Niesamowite wrażenie zrobiła na nich scenografia, dzięki której baśniowe postacie stały się rzeczywistością. Z pewnością postać pająka czy smoka pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów.

Zapewne wielu z nich sięgnie po książki Tolkiena i bliżej pozna losy sympatycznych postaci hobbitów, goblinów, elfów i krasnoludów.

Barbara Skrodzka

Angelika Kamińska

Katarzyna Karolak

• SPEKTAKL ,,OPOWIEŚĆ WIGILIJNA"

• 18 września 2023 r. uczniowie klasy 6b, 8a i 8b z wychowawcami: Panią Anną Kurkowską Panią Martą Godlewską i Justyną Turowską, uczestniczyli w spektaklu ,,Opowieść wigilijna", który przygotowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przenieśliśmy się na chwilę do XIX wieku, do Londynu, aby towarzyszyć głównemu bohaterowi w wewnętrznej przemianie. Przypomnieliśmy sobie o wartościach, które są najcenniejsze w naszym życiu. A po spektaklu...oczywiście wizyta w McDonald's.

Justyna Turowska

• WYCIECZKA DO SEJMU

• 14 września 2023 r. klasy: 7a, 7b, 8a i 8b udały się na wycieczkę do Sejmu. Uczniowie poznali najważniejsze fakty związane z funkcjonowaniem polskiego parlamentu, odwiedzili miejsca znane z telewizyjnych relacji - w tym Salę Posiedzeń. Pani przewodnik opowiadała nam o organizacji pracy Sejmu, najważniejszych osobach w parlamencie, a także o ordynacji wyborczej. Poznaliśmy wiele ciekawych szczegółów związanych z codzienną pracą polityków i parlamentarzystów.

Do Sejmu zaprosił nas Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gwiazdowski, któremu dziękujemy serdecznie za organizację tego wyjazdu.

Opiekunami grupy byli wychowawcy klas 7-8 i pedagog szkolny: Pani Bogusława Miciura, Pani Anna Kurkowska, Pani Katarzyna Karolak, Pani Angelika Mocarska i Justyna Turowska.

• Narodowe Czytanie 2023

• ,,W każdej fali powietrza, światła, woni, w każdym kamyku przydrożnym i każdej trawie polnej, w liniach każdego ludzkiego oblicza i westchnieniu każdej piersi ludzkiej tkwi cząstka duszy świata niewidzialnymi nićmi połączona z duszą artysty i w ruch ją wprawiać mogąca".

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

9 września 2023 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyło się Narodowe Czytanie, w którym wzięli udział: Burmistrz Jedwabnego - Pan Adam Niebrzydowski, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem - Pan Zbigniew Prószyński, Wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem - Pani Swietłana Żebrowska, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem - Pani Ewelina Żebrowska-Walczyk, Seketarz Gminy Jedwabne - Pan Bogdan Iwanowski, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem. W tym roku czytane były fragmenty książki Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem". Wszyscy z zaciekawiem słuchali czytane teksty. Urozmaiceniem były utwory muzyczne wykonane przez uczniów.

Justyna Turowska

Angelika Mocarska