• Wycieczka do Jurajskiego Parku Dinozaurów

          • 01.06.2023r. w Dniu Dziecka odbyła się wycieczka do JURAJSKIEGO PARKU DINOZAURÓW W WASILKOWIE (MUZEUM DZIEJÓW ZIEMI)

            Dzieci z grupy 0a, 0b oraz kl. Ia wraz z opiekunami miały okazję przenieść się w czasie, wiele milionów lat wstecz i poznać prehistoryczne gady, zapoznać się z historią dinozaurów na Ziemi. Dzielnie przebyły ścieżkę edukacyjną, na której znajduje się 27 wiernych kopii prehistorycznych gadów w ich rzeczywistych wymiarach. Bardzo entuzjastycznie reagowały na sylwetki olbrzymich dinozaurów, ciekawie i dowcipnie prezentowanych i omawianych przez pana przewodnika. Następnie zwiedziły przyległą farmę, gdzie umieszczone są gigantyczne modele grzybów oraz owadów wraz z opisami.

            Kolejnym punktem wycieczki były zabawy w wesołym miasteczku, gdzie do wyboru można było korzystać m.in. z: dinoparkcoastera, autodronów, kolejki, parku linowego, placu zabaw itp.

            Na koniec chętne dzieci zakupiły pamiątki w sklepiku, zjadły frytki, lody w Dinobarze i zadowolone, pełne wrażeń wróciły do szkoły.

            Beata Turowska

          • GRATULACJE !!!

          • dla Dominika Dybikowskiego ucznia grupy 0b

            za wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” na etapie wojewódzkim organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwową Inspekcję Pracy pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.​​​​​​​​​​​​​​

            23 maja 2023r. Dominik odebrał dyplom i nagrody na uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

            Beata Turowska

          • Światowy Dzień Bez Tytoniu 2023

          • "Uprawiaj żywność, a nie tytoń"

            Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu
            i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów. Jest to doskonała okazja do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz na jego negatywne skutki zdrowotne.

             

            W bieżącym roku Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzony był pod hasłem „Uprawiaj żywność, a nie tytoń”.  Uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przeszkadza w próbach zastąpienia uprawy tytoniu, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego.

            Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności. Kraje uprawiające tytoń często borykają się z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wynikającymi z niekorzystnych skutków zdrowotnych, środowiskowych i społecznych uprawy tytoniu. W wielu przypadkach waluty obce uzyskane z eksportu tytoniu są wykorzystywane do importu żywności. Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska, takich jak źródła wody, lasy, rośliny
            i gatunki zwierząt.

            W tym roku kampania Światowej Organizacji Zdrowia zachęca rządy do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywnościowe i odżywianie.

            Przejście od tytoniu do upraw żywności może potencjalnie wyżywić miliony rodzin i poprawić warunki życia na całym świecie.

            Celem kampanii Światowego Dnia bez Tytoniu na rok 2023 jest:

            • Mobilizowanie rządów do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu i wykorzystania oszczędności do wspierania rolników w zmianie i poprawie bezpieczeństwa żywności i żywienia.
            • Podnoszenie świadomości w społeczeństwach uprawiających tytoń na temat korzyści płynących z odejścia od tytoniu i przejścia na zrównoważone uprawy.
            • Wspieranie wysiłku zwalczania pustynnienia i degradacji środowiska poprzez ograniczenie upraw tytoniu.