• Wycieczka do Drozdowa

          • Młodzież ucząca się w I klasie Szkoły Branżowej uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do Muzeum Przyrody w Drozdowie zorganizowanej przez Pana Augusta Mrozowicza z Hufca Pracy w Łomży.

            Muzeum Przyrody umiejscowione jest w Dworku Lutosławskich, w którym zobaczyliśmy m.in. ekspozycje z dzikimi zwierzętami, ptakami i roślinami zielonymi Doliny Narwi. Jednym z wielu ciekawych eksponatów był szkielet prawej goleni mamuta znaleziony w 1995 roku w Barżykowie koło Stawisk.

            Byliśmy pod wielkim wrażeniem bogatej ekspozycji muzeum i interesującego wykładu przewodnika. Wróciliśmy pełni energii  i zadowoleni z faktu, że byliśmy razem.

             

            Jedwabne, 13 września 2022 r.                          

            Krystyna Wyłuda

          • W KRAINIE BALLAD I ROMANSÓW ADAMA MICKIEWICZA

          • „Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,

            Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;

            Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!

            Miej serce i patrzaj w serce!”

            Adam Mickiewicz, „Romantyczność”

             

            3 września 2022 r. wzięliśmy udział w jedenastej odsłonie Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały w Polsce romantyzm. Opublikowano je po raz pierwszy w czerwcu 1822 r. w Wilnie jako główną część pierwszego tomu „Poezyj” polskiego wieszcza. Jak napisał w liście wystosowanym na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda: „dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”.

            Wspólne czytanie rozpoczęliśmy balladą „Romantyczność”. Czytaliśmy także „Panią Twardowską”, „Świteziankę”, „Powrót taty”, „Rękawiczkę” i „To lubię”. Na zakończenie nasi goście odczytali pochodząca z „Konrada Wallendroda” balladę „Alpuhara”. Jest to historia
            wodza Maurów – Almanzora, który pozyskał ufność hiszpańskich rycerzy, a potem zemścił się zarażając ich dżumą.

            Uroczystość dopełniła dekoracja, barwne stroje czytających, odgrywane przez uczniów sceny ballady „Pani Twardowska” i „Świtezianka” oraz utwory muzyczne. Uczniowie grali na trąbce, gitarze, akordeonie i skrzypcach.

            Tegoroczne Narodowe Czytanie z pewnością było niecodziennym zetknięciem z polskością, uniwersalnymi wartościami oraz refleksją nad kondycją człowieka w świecie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uświetnili swoją obecnością tę wyjątkową lekcję języka polskiego. Mamy nadzieję, że było to niezapomniane przeżycie i niezwykłe święto czytelnictwa.

            Para prezydencka zapowiedziała, że lekturą dwunastego Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • 1 września niezmiennie jest dniem, w którym rozpoczynamy nowy rok szkolny. Dzisiejszą uroczystość poprzedziła msza święta w kościele parafialnym w Jedwabnem. Następnie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice udali się do szkoły, gdzie pan dyrektor zainaugurował rok szkolny 2022/2023. W swoim przemówieniu przywitał wszystkich zgromadzonych, m.in. uczniów z Ukrainy, którzy zostali z nami, a następnie życzył wszystkim owocnej nauki i pracy.

            Podczas uroczystości zabrali głos także ksiądz dziekan oraz burmistrz Jedwabnego. Następnie uroczyście wręczono akty mianowania nauczycielom, którzy w wakacje uzyskali awans zawodowy.

            Po uroczystościach na sali gimnastycznej uczniowie rozeszli się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.