• Spotkanie z autorem

          • We wtorek 5 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyło się spotkanie z popularnym autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke, w którym uczestniczyli uczniowie klas czwartych.

            W trakcie spotkania pan Grzegorz barwnie i dowcipnie opowiadał o swojej twórczości, zawodzie pisarza i dziennikarza. Można było także się dowiedzieć, skąd czerpie pomysły do swoich książek i który z jego bohaterów istnieje naprawdę. Dużą część spotkania pisarz poświęcił na rozmowy z dziećmi oraz na udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania.

            Na koniec przed autorem ustawiła się kolejka dzieci pragnących otrzymać autograf
            i dedykację. To spotkanie długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Adoracje przy Grobie Pańskim

          • 16 kwietnia o godzinie 20:00 uczniowie klas IV-VIII Zespołu Szkół Samorządowych wraz z  harcerzami z 21 DH ,,Agapa  - Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego w Jedwabnem wzięli udział w Liturgii Wigilii Paschalnej. Po jej zakończeniu rozpoczęli adorację przy Grobie Pańskim śpiewając pieśni oraz czytając modlitwy. Uczestniczy korzystali ze wcześniej opracowanego śpiewnika przygotowanego podczas warsztatów muzycznych w M-GOK w Jedwabnem.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 29 marca odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników.W świat książki pierwszoklasiści zostali wprowadzeni inscenizacją „Urodziny Kopciuszka” zaprezentowaną przez uczniów klasy VI a.

            Po krótkim przedstawieniu pierwszacy złożyli przyrzeczenie, że będą szanowali książki i sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika, po czym zostali pasowani przez Panią Dyrektor „Wielką Księgą Bajek” na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczestnik otrzymał dyplom i kolorową zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.

            Życzymy miłej lektury!

          • ,,Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i ... nie zgadniecie, o kim jeszcze" – 7-8.04.2022 r.

          • Klasa II b przygotowała przedstawienie. I to jakie! Pamiętacie legendę o smoku wawelskim, który był groźny i niebezpieczny?

            Smok z tego przedstawienia jest zupełnie, ale to zupełnie inny - pogodny, miły, dobrze wychowany. Przekonali się o tym mali widzowie, jak również starsi uczniowie i zaproszeni goście, którzy z ogromnym zaciekawieniem oglądali scenę po scenie. Gromkie brawa utwierdziły nas w przekonaniu, że inscenizacja się podobała.

            Zabawa w teatr, oprócz dobrej rozrywki pozwala rozwijać osobowość, oddziałuje na sferę emocjonalną oraz sprzyja wyrażaniu uczuć. Wspomaga także spontaniczność i usprawnia współpracę w grupie. Tyle korzyści w jednym miejscu! A wystarczyła jedynie chęć i zaangażowanie dzieci. Cała reszta – scena, kostiumy, historia, którą chcieliśmy opowiedzieć – to kwestia wyobraźni i improwizacji.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w wykonaniu pięknych strojów.

            FILM

            https://drive.google.com/file/d/1D3qJ6FDc7RWRLxlAXkZxmt4cdP5fVqqa/view

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - 7 KWIETNIA 2022r.

          • DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, NAUCZYCIELE I PRACOWNICY ZESPOŁU SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W JEDWABNEM.

            W dniu 7 kwietnia obchodzony
            ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA pod hasłem
             

            "NASZA PLANETA, NASZE ZDROWIE"

            Zachęcam do ubrania się w tym dniu na ZIELONO

            Chcesz zmienić świat – zacznij od siebie!

            Zacznij od prostych rzeczy:
            - Oszczędzaj wodę
            - Segreguj odpady
            - Nie używaj plastikowych reklamówek
            - Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne

            - Wyłączaj światło w pomieszczeniu w którym nikogo nie ma
            - Kupuj produkty ekologiczne, posiadające etykiety z „zielonym listkiem”
            - Nie marnuj jedzenia

            Pamiętaj – tylko na zdrowej planecie mogą żyć zdrowi ludzie!
             

            „Nasza planeta, nasze zdrowie”

            Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego 7 kwietnia jest: „Nasza planeta, nasze zdrowie”. W związku z pandemią, zanieczyszczeniem środowiska, nasilających się chorób, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na działania niezbędne do utrzymania zdrowia ludzi i planety.

            Oszacowano, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obejmuje to kryzys klimatyczny, który jest największym pojedynczym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości.

            Czy wiesz że:
            - Rosnące temperatury i powodzie spowodowane zmianami klimatycznymi narażą na ryzyko zarażenia gorączką denga dodatkowe 2 miliardy ludzi.

            - Co roku 829 000 ludzi umiera z powodu biegunki spowodowanej zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi.

            - Zanieczyszczenie powietrza co minutę zabija 13 osób z powodu raka płuc, chorób serca i udarów. Musimy zaprzestać spalania paliw kopalnianych, takich jak ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny.

            - 3,6 miliarda ludzi na całym świecie nie ma bezpiecznych toalet. Nieoczyszczone ludzkie odpady degradują ekosystemy i człowieka.

            - 2 miliardom ludzi na całym świecie brakuje bezpiecznej wody pitnej. Chroń źródła wody, zapobiegając przedostawaniu się ścieków, odpadów i chemikaliów do naszych jezior, rzek lub wód gruntowych.
             

            - Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i jest bardzo uzależniający. Jest głównym czynnikiem ryzyka raka, chorób serca i płuc. Każdego roku ścina się 600 milionów drzew, aby wyprodukować 6 bilionów papierosów, co zmniejsza ilość czystego powietrza, którym oddychamy. Nie dla tytoniu!!!


            - Bezpiecznie zarządzaj odpadami medycznymi. Zranienia igłą z wyrzuconych strzykawek mogą powodować zapalenie wątroby typu B, C i choroby zakaźne. Emisje ze spalania odpadów medycznych mogą zwiększać liczbę nowotworów.

            Nasza planeta to nasze zdrowie, więc dbajmy o czystość powietrza, wody i jedzenia.

            Katarzyna Karolak
            Pedagog szkolny ZSS w Jedwabnem

             

            https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

            https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna

            http://www.zgora.pios.gov.pl/jestem-eko-czyli-jak-chronic-mniej-szkodzac/

          • Wycieczka do Twierdzy Boyen

          • Na dworze coraz cieplej, więc żal byłoby nie wykorzystać pięknej pogody i siedzieć w szkolnych murach – do takiego wniosku doszli licealiści, którzy 25 marca wybrali się na wycieczkę do Giżycka. Trzecioklasiści zaprosili na ten wyjazd kolegów i koleżanki ze szkoły branżowej, a także kilka uczennic z siódmej klasy szkoły podstawowej. Tak dobrane grono podróżników wyruszyło do Twierdzy Boyen.

            Uczniowie spędzili czas wyjazdu bardzo intensywnie. Najpierw wzięli udział w grze terenowej, podczas której szukali ukrytych fragmentów mapy. Następnie odnaleźli zakopany skarb, do którego ta mapa prowadziła. Każdy z uczestników gry dostał od organizatorów pamiątkowy dyplom oraz coś słodkiego.

            Na tym jednak nie zakończyła się przygoda w twierdzy. Uczniowie znaleźli siły na zwiedzenie wozowni, kuźni i laboratorium prochowego, gdzie wysłuchali wykładu przewodnika mówiącego o różnych rodzajach broni używanej na przestrzeni wieków.

            Oczywiście wycieczka nie byłaby do końca udana, gdyby nie było można wstąpić na pizzę do jednego z miejskich lokali.

            Uczniowie, chociaż zmęczeni, byli zadowoleni z wyjazdu i już planują kolejną wyprawę.

            Wycieczka została dofinansowana przez STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ  
            IM. ADAMA MICKIEWICZA W JEDWABNEM "BLIŻEJ DZIECKA".

            Angelika Mierzwińska

          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Karnawał zwany w Polsce zapustami to czas zimowych zabaw, balów i maskarad. Bal karnawałowy jest atrakcją lubianą również przez dzieci, ponieważ dostarcza wielu radości i niezapomnianych przeżyć. Tak też było u nas w tłusty czwartek. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek. Mimo chwilowego zmęczenia, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów i słodkiego poczęstunku.

             

            Maria Duchnowska

            Agnieszka Gołaś

          • Wycieczka

          • 8 marca 2022 r. odbyła się wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. „Czerwony Kapturek”. Brały w niej udział dzieci z czterech grup przedszkolnych – łącznie 68 osób wraz z opiekunami.

            Dzieci obejrzały barwne, roztańczone i rozśpiewane przedstawienie w humorystycznej wersji. Żartobliwy charakter, wartka akcja, wyborna gra aktorska oraz przebojowa muzyka sprawiły, że dzieci żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie: śpiewały, klaskały i tańczyły. Na koniec podziękowały aktorom i pożegnały ich głośnymi brawami.

            Po skończonym spektaklu weszliśmy na wieżę widokową teatru, z której można podziwiać panoramę Łomży i okolic. Obejrzeliśmy po drodze zgromadzone rekwizyty, afisze teatralne, kukiełki, pacynki, lalki, marionetki oraz hawajki z innych przedstawień. Przed wyjazdem dzieci zrobiły zakupy w kawiarence teatralnej.

            Wszyscy wrócili do szkoły radośni po pełnym wrażeń dniu i niezapomnianych przeżyciach.

             

                                                                                                                  Beata Turowska

             

          • POMÓŻMY UKRAINIE

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!

            Jeszcze kilka dni temu wojna wydawała się czymś abstrakcyjnym, o czym można poczytać w książkach. Tymczasem nasi sąsiedzi zmagają się z demonami wojny: lękiem o życie własne i swoich rodzin, bezdomnością, brakiem środków do życia. 

            To, co umiera w nas ostatnie, to nadzieja. Dlatego zwracam się z gorącym apelem do wszystkich członków naszej szkolnej społeczności o podtrzymanie nadziei Ukraińców na przetrwanie.

            Zespół Szkół Samorządowych w Jedwabnem organizuje zbiórkę wszystkiego, co może przydać się naszym sąsiadom. Mogą to być:

            łóżka polowe, ciepłe koce, koce termiczne, śpiwory, ciepła odzież, obuwie, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, rękawiczki jednorazowe, bandaże, mokre chusteczki, pampersy, ręczniki papierowe, podpaski/ tampony, jedzenie dla dzieci (mleko w proszku, zupki, kaszki), jedzenie w puszkach, suchy prowiant, woda w butelkach, mydło i inne. 

            Osoby, które chcą zaoferować uchodźcom wojennym dach nad głową, proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Miejskiego w Jedwabnem do Pana Adriana Górskiego, który prowadzi bazę danych w tym zakresie.

            Pamiętajmy, że to spokojne i radosne życie, które teraz mamy, nie jest nam dane raz na zawsze i my również możemy potrzebować pomocy innych.

            Z wyrazami solidarności

                

             Zbigniew Prószyński

            Dyrektor ZSS w Jedwabnem

          • Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!”

          • W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Powstańcy’44 – pamiętamy!”. Celem projektu było m.in. rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego, budowanie tożsamości narodowej uczniów, poznanie życiorysów Powstańców. Podczas zajęć uczniowie klasy 8c przyswoili wiedzę dotyczącą m.in. codzienności warszawiaków podczas powstania, zaangażowania dzieci i młodzieży w walkę, a także poznali twórczość poetycką z czasu powstania. W ramach lekcji młodzież nie tylko kształtowała i utrwalała wiedzę historyczną, ale również doskonaliła umiejętność czytania tekstów literackich ze zrozumieniem, poznawała piękną poezję okresu wojny i okupacji, a także ćwiczyła różne formy wypowiedzi.
            Uczniowie bardzo chętnie podjęli współpracę oraz z dużym zaangażowaniem i aktywnością uczestniczyli w zajęciach, które pozwalały im na poznanie historii współczesnej. Zrozumieli, że historia ma ogromny wpływ na kształt literatury, która powstaje w danym czasien i wszystkie te elementy ściśle się ze sobą łączą. Mogli poznać, jakie uczucia towarzyszyły młodym ludziom, którzy bez chwili wahania stanęli do walki w obronie wolności, nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń.

            Projekt zakończył się zbiórką pieniężną dla Powstańców. Zebrane pieniądze w kwocie   201 złotych zostały przekazane na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej


            Dziękujemy za zaangażowanie i pracę na rzecz projektu.


            Wiesław Olszewski – nauczyciel języka polskiego, koordynator projektu
            Jolanta Karwowska – nauczyciel historii

            Justyna Turowska – nauczyciel języka polskiego

            Aleksandra Zejer – uczennica klasy VIIIc