• „Czytając, doskonalimy się, uczymy się myśleć, przyswajamy sobie wszystko, co kiedyś wyżsi talentem ludzie wynaleźli, czego doszli czytając, stajemy się ich uczniami.
        • Rok szkolny 2017/2018

        • Spotkanie autorskie z  Panią Joanną Olech

           

          6 czerwca 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jedwabne odbyło się spotkanie autorskie z Panią Joanną Olech - pisarką i ilustratorką książek dla dzieci. Uczestniczyli w nim uczniowie klas trzecich  z wychowawczyniami p. Marią Duchnowską, p. Danutą Górską i bibliotekarką p. Anną Wądołowską. Joanna Olech opowiadała o tym, jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty lubianej przez dzieci „Dynastii Miziołków”. Autorka przygotowała dla trzecioklasistów krótkie konkursy związane z jej utworami. Za udział w zabawach dzieci otrzymywały słodkie prezenty w postaci cukierków.

            

           

          Następnie uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań, chcąc się dowiedzieć więcej o pani pisarce, która ceni sobie w książkach i ludziach poczucie humoru.Tradycyjnie na koniec ustawiła się kolejka po autografy i pamiątkowe pieczątki. Sądząc po minach, zachowaniu i zaangażowaniu uczestników, spotkanie z Panią Joanną Olech możemy zaliczyć do bardzo udanych.     


          Akcja bicia rekordu czytania w jednym momencie

           

          8 czerwca Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem włączyła się w ogólnopolską akcję bicia rekordu czytania w jednym momencie zainicjowaną przez czasopismo „Biblioteka w szkole”. Organizatorem naszej akcji była biblioteka szkolna. W akcji wzięło udział 158 uczniów naszej szkoły, 10 nauczycieli oraz gościnnie 30 uczniów gimnazjum . O godzinie 10:00 wszyscy uczestnicy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor Dorota Kozioł powitała zgromadzonych i przybliżyła cele akcji oraz wartości płynące z czytania.

            

          Następnie poprosiła o ciche czytanie przyniesionych ze sobą książek. Uczestnicy poszukali wygodnych dla siebie pozycji i pochylili się nad lekturą. Na jedną lekcję  sala gimnastyczna zamieniła się w wielką czytelnię.

           


          Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem  realizuje projekt – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCZ) na lata 2016-2020 

          Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 

          Celem tego programu jest wzmocnienie: zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

           Wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

           W ramach Programu zakupione będą nowości wydawnicze w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

          Szkoła na zakup książek wyda w sumie 15000,00 zł, w tym 13000,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 3000,00 zł wkład własny.

          Program jest w trakcie realizacji. Przeprowadzono już następujące działania:

          • Pasowanie na czytelników uczniów klas I
          • „Nocny Maraton Czytelniczy”
          • Wystawy i gazetki okolicznościowe
          • Projekty edukacyjne we wszystkich oddziałach z wykorzystaniem księgozbioru bibliotecznego
          • Konkursy
          • Cała Polska Czyta Dzieciom – Czytamy i My !
          • Wycieczki do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jedwabnem

           

          Kolejne punkty programu są w trakcie realizacji.

                                                                                                                    Anna Kurkowska


           

          Czytać każdy może o każdej porze...
           czyli słów kilka o naszym szkolnym maratonie czytelniczym. 

              20 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole I Nocny Maraton Czytelniczy. Uczestniczyło w nim 12 uczniów i dwoje opiekunów: Anna Wądołowska i Anna Kurkowska. Swoją wizytą zaszczyciła nas także Pani Dyrektor Barbara Dmoch. Mimo, że było nas tak niewielu bawiliśmy się naprawdę doskonale. 

            

              Maraton rozpoczął się o godz. 19:00 i trwał do godz. 24:00. Spotkanie rozpoczęliśmy od wykonania plakatu związanego z maratonem oraz zaprezentowania swoich ulubionych książek. Następnie przeszliśmy do głośnego czytania książki autorstwa Barbary Ciwoniuk „Igor”. Później był czas zabaw, gier i konkursów, wśród których znalazły się m. in. kalambury, 5 sekund,  konkurs na hasło, wiersz, rymowankę promującą bibliotekę, książki i czytanie, tworzenie sylwetki idealnego czytelnika, wspólne pisanie bajki na wesoło. Po kolejnym etapie głośnego czytania przyszedł czas na film „Gwiazd naszych wina”, którego niestety ze względu na nieubłaganie płynący czas nie udało się nam obejrzeć do końca. O północy posprzątaliśmy bibliotekę, pożegnaliśmy się i rozjechaliśmy do domów z nadzieją, że za rok spotkamy się na II edycji maratonu w liczniejszym składzie. 

           


           

          „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
          który puste życie napełnia światłem,
          a puste serca wzruszeniem”.

                                     Kornel Makuszyński

                       Dnia 22 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych.
          Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
                  Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie pt: „Zaczarowana stacja” przygotowane przez uczniów klasy II b i III a pod kierunkiem Pani Marty Krystowczyk. „Mali aktorzy” zaprezentowali fragmenty różnych baśni, na „zaczarowanej stacji”, którą zmieniał gwizdek zawiadowcy po zatrzymaniu się pociągu z „Kapturkowa”, na „Pantofelek”, „Piernikowo”, „Urwisowo”, „Łąkowo, „Krasnalowo”. 

          W dalszej części uroczystości starsze koleżanki zapoznały pierwszaków z zasadami poszanowania książek. Skupione i poważne dzieci uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

          Przy dźwiękach piosenki z kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Pani Dyrektor uroczyście pasowała pierwszoklasistów  na czytelników. Na pamiątkę dzieci otrzymały medale „Pasowanie na czytelnika”.

          Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie zostali zapoznani z zasadami udostępniania księgozbioru, otrzymali zakładki, słodki upominek, a przede wszystkim wypożyczyli swoje pierwsze książeczki. Zapewne w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

          Anna Kurkowska

          Anna Wądołowska


          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – CZYTAMY  I MY !

           

          "Czytanie rozwija rozum młodzieży,
          odmładza charakter starca,
          uszlachetnia w chwilach pomyślności,
          daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".

          Marcus Tullius Cycer

           

            W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w naszej bibliotece kontynuowana jest akcja głośnego czytania przedszkolakom oraz uczniom klas 0-II. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, które wpływa bardzo pozytywnie na  rozwój emocjonalny, psychiczny, intelektualny i społeczny dzieci. Mamy nadzieję, że poprzez takie akcje zaszczepimy w dzieciach chęć czytania
           i systematycznego korzystania z księgozbioru bibliotecznego, w myśl przysłowia
          ,,Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.''

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – Czyta Ksiądz Emil Sasinowski


           

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – Czyta Pani Izabela Zapert

           

           

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – Czyta Anna Wądołowska


           

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – Czyta  Anna Kurkowska

           

           

                                                           

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - czyta Pani Irena Boguska

           

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - czyta Pani Urszula Filipkowska

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - czyta Pani Katarzyna Ramotowska

          CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - czyta Pani Jadwiga Bekus

           

           

           

           

               25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z racji, że święto to w tym roku wypadało w sobotę postanowiliśmy uczcić go w piątek 24 listopada. W tym dniu biblioteka zamieniła się w Misiolandię, pełną różnorodnych zajęć związanych z misiami. Były to zabawy ruchowe do piosenek „ Pluszowy miś”, „ Jadą, jadą misie...”, „Jedna łapka, druga łapka...”, układanie misiowych puzzli, oglądanie bajki „Miś Uszatek”. Głównym celem spotkań w bibliotece była promocja czytelnictwa w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” w związku, z którą starsi uczniowie czytali młodszym „Przygody Kubusia Puchatka”. Przez cały dzień gościł w bibliotece Kubuś Puchatek, który bawił się razem z dziećmi i pozował do zdjęć z innymi maskotkami przyniesionymi przez dzieci z domu na tę wyjątkową okazję.

          W czasie zajęć w bibliotece dzieci poznały historię pluszowego misia, opowiadały o swoich ulubionych pluszakach, o znanych im niedźwiadkach z bajek i książeczek, mogły obejrzeć przygotowaną w bibliotece wystawę książek o misiach.
               Na zakończenie spotkania Kubuś Puchatek obdarował wszystkie dzieci kolorowankami ze swoją podobizną oraz słodkim, „co nieco”.

          Anna Kurkowska

          29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

           

              Święto głośnego czytania zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.Nasza szkoła w tym roku po raz pierwszy włączyła się w obchody tego dnia, ale mamy nadzieję, że stanie się to naszą tradycją. Biblioteka szkolna zaprosiła chętnych uczniów do głośnego czytania fragmentów wybranych przez siebie książek podczas długiej przerwy. W akcji wzięło udział około 30 uczniów, którzy za swą obecność w bibliotece otrzymali pamiątkowe kalendarze z fundacji ABCXXL Cała Polska Czyta Dzieciom. Czytanie na głos rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację oraz wzbogaca słownictwo i pomaga zwalczać nieśmiałość. Takie dni są po to, aby budzić wśród naszych uczniów świadomość, również tę czytelniczą.  Serdecznie dziękujemy tym, którzy czytali i tym, co słuchali jak czytają inni. Wierzymy, że w przyszłym roku będzie nas więcej.