• „Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może”
      • Janusz Korczak
      • Informacje dla Rodziców

• Czytanie globalne metodą Glenna Domana

W grupie 5-latków prowadzona jest  nauka czytania metodą globalną. Podstawową  zaletą tej metody jest nauka przez zabawę niosącą radość i przyjemność dla dzieci.

Doman  twierdził, że dziecko można uczyć czytać już w  wieku niemowlęcym. Mózg jego jest otwarty na informacje, a przyswajanie ich nie wymaga wysiłku. Im wcześniej rozpocznie się  naukę czytania tym łatwiej, efektywniej i szybciej będzie uczyło się w przyszłości. Czytanie globalne opiera się na całościowym postrzeganiu wyrazów. Małe dzieci mają bardzo dobrze rozwiniętą zdolność zapamiętywania fotograficznego przez co w krótkim czasie są w stanie przyswoić sobie ogromną ilość słów. Czytanie globalne odbywa się poprzez rozpoznawanie i nazywanie wyrazów bez wnikania w ich strukturę, nie wymaga znajomości liter przez dziecko.

Nauka czytania metodą globalną połączona z zabawą przynosi przedszkolakom  pozytywne emocje.

Co zyskuje dziecko dzięki wczesnej nauce czytania?

• ma lepszą zdolność koncentracji oraz pamięć,

• jest ciekawe świata oraz samodzielne.

• jest z siebie dumne, wzrasta jego samoocena,

• nie będzie bało się czytania, będzie je kojarzyło z zabawą , a nie z przymusową i nudną nauką na ocenę w szkole,

• dziecko sprawnie czytające to w przyszłości dziecko dobrze uczące się.