,,Od pomysłu do druku 3D"
Zajęcia z robotyki, które odbyły się 16 stycznia 2025 roku, dotyczyły tworzenia modeli numerków do szatni przy użyciu programu Tinkercad. Uczniowie logowali się na stronie tinkercad.com za pomocą pseudonimów i kodu klasy udostępnionego przez nauczyciela. Podczas zajęć tworzyli modele zawierające cyfry oraz imiona, z odpowiednimi otworami do zawieszenia na wieszakach. Następnie projekty zapisano w formacie STL i przygotowano do druku 3D przy użyciu programu PlaszPrint 5. Jeden z projektów został wydrukowany na drukarce 3D, a cały proces trwał około dwóch godzin.
Zajęcia te nie tylko rozwijały wyobraźnię i kreatywność uczniów, ale także uczyły ich współpracy i cierpliwości, stanowiąc cenne doświadczenie edukacyjne.
Nauczyciel prowadzący zajęcia z robotyki: dr Krystyna Wyłuda.
Kreatywne zajęcia z robotyki, budowanie i programowanie
Na zajęciach z robotyki uczniowie korzystają z robotów Photon, SkriBot oraz tworzą modele z klocków SkriKit. Wymyślają własne budowle, zwierzątka i pojazdy, rozwijając wyobraźnię oraz zdolności manualne. Dzięki wykorzystaniu robotów Photon i SkriBot, uczniowie mają możliwość programowania, co pozwala im wprowadzać swoje pomysły w życie. Takie zabawy wspierają rozwój logicznego myślenia i kreatywności, a przy tym dostarczają dzieciom radości i satysfakcji z tworzenia własnych projektów.
9 stycznia 2025 r.
Opracowała: dr Krystyna Wyłuda
Projektowanie i drukowanie 3D – Podstawka do telefonu
Na lekcji informatyki uczniowie klasy I Szkoły Branżowej mieli okazję zaprojektować własną podstawkę do telefonu komórkowego przy pomocy aplikacji Tinkercad. Gotowe projekty zostały przeniesione do programu FlaszPrint, gdzie przygotowano je do druku 3D. Wybrany model jednego z uczniów zapisano na pendrive'a i przeniesiono do drukarki 3D. Proces druku odbywał się z wykorzystaniem filamentu, który warstwa po warstwie został przetworzony przez drukarkę na gotową podstawkę. Była to kolejna lekcja, która pozwoliła uczniom zdobyć umiejętności tworzenia modeli 3D oraz obsługi drukarki 3D.
7 stycznia 2025 r.
Opracowała: dr Krystyna Wyłuda
Lekcja techniki w klasach czwartych z wykorzystaniem drukarki 3D
- 1
Lekcja techniki z wykorzystaniem drukarki 3D to doskonała okazja do zapoznania uczniów z nowoczesnymi technologiami oraz procesem tworzenia i projektowania obiektów w przestrzeni trójwymiarowej. Celem lekcji jest rozwijanie umiejętności technicznych, kreatywności oraz logicznego myślenia uczniów, a także nauka pracy z nowoczesnym sprzętem.
Uczniowie uczą się, jak przygotować własne projekty do druku 3D. Poznają programy do modelowania 3D (np. Tinkercad, Fusion 360) oraz podstawy tworzenia prostych modeli. Nauczyciel demonstruje, jak za pomocą tych narzędzi można zaprojektować np. podstawowy kształt, jak obiekt może być rozłożony na warstwy do wydruku, a także jak przygotować plik do wysłania do drukarki.
6 grudnia 2024 r.
Elżbieta Borawska
Tworzenie modeli 3D
17 grudnia 2024 roku uczniowie klasy I Branżowej Szkoły na lekcjach informatyki i kształtowania kompetencji zawodowych mieli okazję nauczyć się korzystania z programów Tinkercad i FlashPrint5, a także z drukarki 3D. W programie Tinkercad projektowali breloczki do kluczy, które zawierały imię ucznia oraz otwór na kółko, co wymagało opanowania podstawowych umiejętności modelowania 3D. Następnie, w programie FlashPrint5 przygotowano projekty do druku, dzieląc modele na warstwy, co stanowi kluczowy etap przed drukowaniem. Na koniec wydrukowano przykładowy breloczek na drukarce 3D, dzięki czemu uczniowie mogli zobaczyć efekt swojej pracy w rzeczywistości. Było to ich pierwsze doświadczenie z projektowaniem i drukowaniem 3D, które wzbudziło duże zainteresowanie i entuzjazm. Uczniowie już czekają na kolejne zajęcia, aby dalej rozwijać swoje umiejętności i tworzyć nowe modele 3D.
Opracowała: dr Krystyna Wyłuda
Wykorzystanie sprzętu na lekcji języka angielskiego
W dniu 22 XI 2024r. uczniowie klasy IVa mieli okazję skorzystać ze sprzętu „mikroport z akcesoriami”. Tematem lekcji było „Wypełnianie kart członkowskich - pytanie o dane osobowe i udzielanie informacji na swój temat”. Uczniowie po przygotowaniu dialogów w parach, mieli możliwość zaprezentowania swoich wypowiedzi przy użyciu mikrofonu. Dało im to możliwość lepszego wczucia się w swoje role oraz sprawiło, że chętniej prezentowali swoje dialogi, a lekcja była ciekawsza.
Ewelina Konopka
Programowanie robotów Photon i SkriBot
W dniu 12 listopada br. uczniowie klasy I Szkoły Branżowej na zajęciach z Kształtowania Kompetencji Zawodowych mieli okazję zapoznać się z robotami edukacyjnymi Photon oraz SkriBot. Dzięki praktycznym ćwiczeniom zdobyli umiejętności programowania prostych zadań, takich jak poruszanie się robotów i omijanie przeszkód. Zajęcia sprzyjały również rozwijaniu umiejętności współpracy i integracji klasowej.
Opracowała: dr Krystyna Wyłuda
Zajęcia rozwijające z robotyki
Uczniowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach, podczas których pracowali z robotami Photon. Korzystając z aplikacji na tabletach i telefonach, programowali roboty, sterując ich ruchem, zmieniając kolory świateł oraz odtwarzając dźwięki.
Dodatkowo, uczniowie budowali różnorodne konstrukcje z edukacyjnych klocków SkriKit, które rozwijają umiejętności manualne. Możliwość samodzielnego składania konstrukcji pozytywnie wpływa na rozwój zdolności koncentracji oraz kreatywności. Klocki SkriKit oferują świetną zabawę podczas tworzenia projektów, a także wspierają rozwój umiejętności miękkich, takich jak współpraca i komunikacja w grupie.
Zajęcia rozwijające z robotyki odbywają się w każdy czwartek podczas 8. godziny lekcyjnej.
19 września 2024 r.
dr Krystyna Wyłuda