Wydarzenia
ROK SZKOLNY 2018/2019
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Z tej okazji na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem zgromadzili się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Po okolicznościowych przemówieniach nadszedł przyjemny moment nagrodzenia tych, którzy w mijającym roku zasłużyli na wyróżnienie.
Dla każdego z uczniów mijający rok szkolny był czasem wytężonej pracy i nauki. Uroczystość zakończenia roku szkolnego to podsumowanie osiągnięć i dokonań, których było niemało. To oczywiście sukcesy w konkursach i zawodach, jak również wysokie średnie osiągnięte z poszczególnych zajęć edukacyjnych. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była okazją do podziękowań uczniom, którzy swoją pracowitością i systematycznością osiągnęli sukcesy w nauce. Gratuluje popłynęły do wszystkich, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę podczas konkursów, olimpiad i zawodów sportowych. Pani Izabela Zapert – dyrektor szkoły podziękowała za wspaniałą atmosferę, wyjątkowy klimat, za działalność charytatywną, otwarcie na potrzeby drugiego człowieka. Szczególne słowa uznania i podziękowania skierowane zostały do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy tworzyli klimat szkoły i swoim zaangażowaniem oraz codzienną pracą dbali o pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym. Słowa podziękowania zostały skierowane do Rady Rodziców, za zrealizowanie wielu wspólnych przedsięwzięć, wspieranie wychowawców i nauczycieli w codziennej pracy, a także ufundowanie nagród dla uczniów, które sprawiły im dużą radość.
Pani dyrektor życzyła wszystkim zasłużonego odpoczynku oraz bezpiecznego powrotu do szkoły po wakacyjnej przerwie.
Pożegnanie uczniów klas VIII
We wtorek 18 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas ósmych. Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Podczas pierwszej części uroczystości Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom wyróżnionym za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, zaś ich rodzicom listy gratulacyjne. Nagrodziła także absolwentów za osiągnięcia sportowe, prace na rzecz szkoły, udział w różnych konkursach
i inne osiągnięcia. Wręczyła podziękowania tym rodzicom, którzy angażowali się w życie szkoły. Drugą część uroczystości wypełnił montaż słowno-muzyczny „Życie - nieustanna wędrówka” przygotowany przez absolwentów. Wierszem i piosenką uczniowie podziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji, rodzicom oraz młodszym kolegom i koleżankom za wspólnie spędzone lata. Dokonali podsumowania ich kilkuletniego pobytu w szkole oraz zaprosili
w sentymentalną podróż w czasie (prezentacja multimedialna zdjęć od czasów zerówki, aż po klasę ósmą). Elementem zamykającym to ważne w ich życiu wydarzenie było odśpiewanie piosenki absolwenta podczas, której popłynęła niejedna łza.Anna Kurkowska
WIZYTA W SCHRONISKU
"Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego"- Josh Billings
Po raz kolejny Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował oraz zaangażował się w pomoc bezdomnym psom i wsparł Schronisko dla Bezdomnych Psów w Łomży ŁTOZ "ARKA". W ramach akcji uczniowie naszej szkoły zbierali karmę dla psów. 14 czerwca 2019 r. z wizytą do schroniska pojechały dzieci z Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie przekazali zebrane materiały i poznali warunki w jakich żyją opuszczone zwierzęta. Dzieci przekonały się, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty.
Ewelina Konopka
SPOTKANIE Z POLCJANTEM
W dniu 17 czerwca 2019r. naszą szkołę odwiedził pan asp. szt. Andrzej Cekała – dzielnicowy miasta i gminy Jedwabne, który spotkał się z uczniami. Celem tej wizyty było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów podczas zbliżających się wakacji. . Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku. Przypomniana została również zasada ograniczonego zaufania wobec obcych osób. Policjant przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: https://bezpiecznewakacje.pl/
Ewelina Konopka
PIELGRZYMKA DO SOKÓŁKI I SANKTUARIUM ŚWIĘTEJ WODY
Uczniowie klas III, którzy w maju przystąpili do I Komunii Świętej, wzięli 12 czerwca udział w pielgrzymce do Sokółki oraz Sanktuarium Świętej Wody. Towarzyszyli im rodzice oraz wychowawczyni P. Agnieszka Jastrzębska. Duchowe wsparcie podczas wyjazdu zapewnili ks. Leszek Jastrząb oraz P. Czesława Okurowska, katechetka przygotowująca do I komunii.
W Sokółce dzieci obejrzały film dokumentalny o cudzie eucharystycznym, który dokonał się w miejscowej światyni. Następnie uczestniczyły w mszy świętej, podczas której podziękowały za dar Eucharystii. Kolejnym punktem pielgrzymki było Sanktuarium Świętej Wody. Tam wysłuchały historii o miejscowej kaplicy oraz Górze Krzyży zwanej też Górą Bożego Miłosierdzia. Na pamiątkę swojej obecności pozostawiły krzyż przygotowany przez jednego z rodziców.
Po modlitwie był czas na odpoczynek. Ukryci w cieniu altan posililiśmy się samodzielnie upieczonymi w ognisku kiełbaskami. Wiele radości sprawiła zabawa na placu zabaw.
Mimo upału i trudów pielgrzymki wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.Izabela Zapert
SPOTKANIE "MOST POKOLEŃ"
5 czerwca w naszej szkole odbyło się ostatnie spotkanie ,,Mostu pokoleń” w roku szkolnym 2018/2019.
W imieniu wszystkich osób związanych z działalnością innowacji chcieliśmy serdecznie podziękować naszym babciom i dziadkom za obecność, ciepłe słowa, wspólną pracę, pogodę ducha, a przede wszystkim ogromne serce, które nam okazują każdego dnia.
Kochane babcie i kochani dziadkowie, jesteśmy z Was dumni i chcemy, abyście aktywnie uczestniczyli w życiu naszej szkoły. Spotkania ,,Mostu pokoleń”, organizowane z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, rozmowy o Pannach Wyklętych, wspólne czytanie utworów o tematyce patriotycznej czy warsztaty rękodzieła wielkanocnego, uświadomiły nam jak wielką rolę odgrywacie w naszym wzrastaniu i podążaniu ku dorosłości. Możemy czerpać wiedzę z Waszego doświadczenia, rozmawiać z Wami na każdy temat, jak i aktywnie spędzać czas. Nazwa naszej innowacji nawiązuje do pomostu pomiędzy nami, a Wami, dwoma światami – dojrzałości i młodości, które bez siebie nie mogą istnieć.
Pisarz Nicholas Sparks powiedział, że ,,życie polega na tym, aby spędzać czas razem, aby mieć ten czas na wspólne spacery, trzymanie się za rękę, cichą rozmowę i przyglądanie się zachodom słońca”. My także potrzebujemy Waszej obecności w naszej codzienności, w naszym zbuntowanym, młodzieńczym życiu.
Pięknie dziękujemy i mamy nadzieję, że nasza podróż z ,,Mostem pokoleń” będzie trwała dalej. Wielkie brawa dla Was, kochani!
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w JedwabnemOrganizatorzy ,,Mostu pokoleń”
WYCIECZKA DO BIAŁOWIEŻY
W dniach 05.06.2019r. oraz 06.06.2019r. uczniowie klas IIa, IIIa, IIIb, IVa, IVb i Vb uczestniczyli w wycieczce do Białowieży. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można podziwiać: żubry, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), koniki polskie typu tarpan, jelenie, łosie, sarny, dziki, wilki, rysia. Uczniowi nie tylko podziwiali te zwierzęta, lecz również dowiedziały się o nich dużo od Pani przewodnik, która towarzyszyła Nam podczas wycieczki. Następnie, udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, które znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym. Na ekspozycji stałej prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). W części kulturowej ekspozycji ukazano sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków (sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny, wąskotorowe kolejki leśne).
Kolejnym etap wycieczki była Chatka Baby Jagi w Orzeszkowie, gdzie na uczniów czekała moc atrakcji, zabaw i zadań do wykonania.
Ewelina Konopka
Wycieczka do Jurajskiego Parku Dinozaurów
31.05.2019 roku dzieci z grupy 0 „A” i 0 „B” wraz z nauczycielami i rodzicami wybrały się na wycieczkę do Jurajskiego Parku Dinozaurów – Muzeum Dziejów Ziemi w Wasilkowie. Największą jego atrakcją była ścieżka edukacyjna, na której znajduje się ok. 30 wiernych kopii prehistorycznych gadów, które zamieszkiwały naszą planetę przed milionami lat. Zwiedzanie ścieżki edukacyjnej odbyliśmy w towarzystwie przewodnika, który z zaangażowaniem, w przystępny i humorystyczny sposób opowiadał o tajnikach życia dinozaurów. Mieliśmy okazję podziwiać te gady w rzeczywistych rozmiarach i wsłuchiwać się w ich odgłosy. Dzieci bardzo entuzjastycznie reagowały na „prawie jak żywe” sylwetki olbrzymich dinozaurów. Bezpośrednio po zakończonym zwiedzaniu parku, przystąpiliśmy do kolejnych atrakcji na świeżym powietrzu. Dzieci świetnie bawiły się na trampolinach, dmuchawcach, w basenie z łódkami, w parku linowym. Korzystały również z wielu innych atrakcji tj. autodromów, automatów, strzelnicy fantom, karuzeli samolotowej, kolejki górskiej i kolejki pirackiej.
Dzieci były zadowolone, szczęśliwe, pełne wrażeń. Nawet deklarowały, że wrócą do parku na rodzinny piknik.Połączenie zabawy z edukacją to najlepsza dla nich forma spędzania wolnego czasu.
Bożena Żelechowska
WYCIECZKA DO MUZEUM PÓŁNOCNO-MAZOWIECKIEGO I JEDNOSTKI WOJSKOWEJ W ŁOMŻY
31 maja klasa VIII a uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Północo - Mazowieckiego i Jednostki Wojskowej w Łomży. W muzeum uczniowie zwiedzili wystwy stałe: historia i archeologia Łomży, lamy naftowe, bursztyn z dorzecza Narwi, rzeźba kurpiowska oraz wystwę czasową – miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni. Następnie udali się na dzień otwarty jednostki wojskowej, gdzie poznali charakter pracy żołnierza oraz zapoznali się ze sprzętem wojskowym. Z zaciekawieniem oglądali wnętrza samochodów, czołgów i innych pojazdów bojowych. Największym zainteresowaniem cieszył się czołg PT-91 „Twardy” oraz możliwość przymierzenia się do konkretnego modelu broni wojskowej.
DZIEŃ SPORTU
31 maja 2019r. w piątek w naszej szkole odbył się Dzień Sportu, zorganizowany w ramach obchodów Dnia Dziecka. Tego dnia wszystkie lekcje były skrócone, po czym zebraliśmy się wszyscy na Sali gimnastycznej. Pani dyrektor przedstawiła program kolejnej części dnia oraz złożyła wszystkim uczniom życzenia z okazji dnia Dziecka.
Tego dnia dla uczniów przygotowane zostały rozgrywki sportowe, w których wzięły udział wszystkie klasy podzielone na grupy wiekowe IV-V oraz VI-VIII. Uczniowie mogli wykazać się w konkurencjach takich jak:- sztafeta sprintersko-płotkarska,
- sztafeta wahadłowa,
- skoki dodawane,
- rzuty oszczepem dziecięcym,
- rzuty do celu,
- piłka ręczna dziewcząt,
- piłka nożna chłopców.
Wszyscy uczniowie otrzymali lody zakupione ze środków Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Ewelina Konopka
Samorząd Uczniowski w Punkcie Przedszkolnym
Czytałam… czytałam… Dowiadując się z książek czytanych mnóstwa rzeczy, o których nie wiedziałam, usiłując je podporządkować, zapamiętywać, słowem, ucząc się, doświadczałam rozkoszy głębokich i czystych, dziwnie spokojnych… Coraz jaśniejszym stawał mi się świat i jego dzieje, coraz szerszymi widnokręgi, na które patrzałam z ciekawością i niewypowiedzianym zachwytem dowiadywania się i dostrzegania." Eliza Orzeszkowa.
W piątek, 24 maja, uczniowie Samorządu Uczniowskiego odwiedzili najmłodsze koleżanki i kolegów z Punktów Przedszkolnych. Celem tych wizyt było wspólne czytanie książek. Najmłodsi z zaciekawieniem słuchali czytanych bajek oraz chętnie opisywali obrazki w książeczkach czytanych przez Wiktorię i Krystiana. Czytanie jest ważne, czytajmy razem !
Ewelina Konopka
Na zaproszenie ambasady Azerbejdżanu 13 maja 2019 r. Pani Izabela Zapert – dyrektor szkoły wzięła udział w uroczystościach z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Azerbejdżan oraz setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez ten kraj.
Spotkanie, które odbyło się w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, miało bardzo podniosły charakter. Rozpoczęło się od odśpiewania hymnów narodowych Azerbejdżanu i Polski oraz przemówienia Pana Hassan Hassanova, Ambasadora Republiki Azerbejdżanu. W spotkaniu wzięli udział pracownicy ambasady, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy oraz partnerzy ambasady. Uroczystość uświetniły występu zespołu, który zaprezentował tradycyjną muzykę azerbejdżańską.
26 kwietnia 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem pod kierunkiem nauczycieli: Pani Bogusławy Miciury, Pani Barbary Kozikowskiej i Pani Justyny Turowskiej. Dekorację sali przygotowały Pani Maria Duchnowska i Pani Magdalena Karwowska.
Gminne uroczystości 3 Maja obchodziliśmy tradycyjnie w dniu święta Ustawy Majowej. Poprzedziła je Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Jedwabnem, której przewodniczył Duszpasterz Naszej Parafii Ksiądz Dziekan Jerzy Dembiński.
Po uroczystej Mszy Świętej zostały złożone wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Sybiraka.Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się pod M-GOK w Jedwabnem.
Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan Adam Mariusz Niebrzydowski Burmistrz Jedwabnego, który mówił o doniosłej roli konstytucji z 1791 roku.
Głos zabrał również poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gwiazdowski.
Po przemówieniach uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno – muzyczny.Majówkę zakończyła wspólnie zjedzona grochówka.
Bogusława Miciura
WIELKANOCNE ŚWIĘTOWANIE
W dniu 5 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią zaprosili rodziców oraz swoich młodszych kolegów z przedszkola i klas 0-II na przygotowywane od dłuższego czasu przedstawienie pt. „Wielkanocne świętowanie”. Młodzi aktorzy, na tle własnoręcznie wykonanej dekoracji, zaprezentowali publiczności polskie zwyczaje i symbole związane z obchodami Świąt Wielkiejnocy: zdobienie jajek, wykonywanie palm na Niedzielę Palmową, śmigus-dyngus, przygotowywanie koszyczka ze święconym, dekorowanie wielkanocnego stołu.
Szczególny aplauz publiczności wzbudzili Dyngusiarze –chłopcy, którzy dawniej w Poniedziałek Wielkanocny chodzili po wsi z „Kogucikiem”, składali życzenia sąsiadom, śpiewali wesołe piosenki i obficie oblewali wodą dziewczęta.
Widownia zachwyciła się również dziewczynkami przebranymi za kurczaki, które wraz z kogutem wykonały „Taniec kurcząt w skorupkach” i przedstawiły inscenizację wiersza pt. „Pisanki”.
Na zakończenie przedstawienia, zgodnie z dyngusową tradycją i ku uciesze najmłodszych, publiczność została pokropiona wodą i obdarowana czekoladowymi jajeczkami.
Wychowawczyni: Maria Duchnowska
„PALMA BIJE, NIE ZABIJE…
ZA SZEŚĆ NOC WIELKANOC,
ZA SZEŚĆ DZIEŃ WIELKI DZIEŃ…!”
3 kwietnia 2019 roku w murach naszej szkoły zrobiło się kolorowo i wiosennie. Odbyły się bowiem warsztaty wielkanocne w ramach innowacji Most pokoleń, które poprowadziły Pani Janina Rogowska i Pani Katarzyna Sobuta. Uczniowie wraz z naszymi kochanymi babciami zasiedli do stołów, na których nie brakło bibułek, cekinów, kolorowych kwiatków, ozdóbek i innych błyskotek, przy pomocy których wyczarowali oni piękne palmy na Niedzielę Palmową.
Palmy, pisanki, kolorowe jaja, wydmuszki, kurczaki i króliki to elementy, z którymi każdy kojarzy Święta Wielkanocne. Wchodząc do sali wypełnionej po brzegi kolorami, czuliśmy, że święta są tuż tuż. Zapomnieliśmy o brudnych oknach, pajęczynach tu i ówdzie, wiejącym za oknem wietrze, czekającym nas gotowaniu, a skupiliśmy się na tym co przyjemne, co pozwala łączyć pokolenia. Pani Jasia opowiadała o dawnych latach, kiedy kobiety zbierały się w domach i razem pracowały,szyły, gotowały, przygotowywały przetwory na zimę, śpiewały piosenki ludowe. Z łezką w oku powróciliśmy do tych czasów, kiedy ludzie garnęli się do siebie. Czerpali radość bycia razem, bycia wspólnotą.
Po kilkudziesięciu minutach wspólnej pracy na stołach zagościły zachwycające ozdoby świąteczne. Każdy z dumą przedstawiał to, co stworzył, a podłoga wprost świeciła się gwiezdnym pyłem brokatu, którym ozdabialiśmy nasze palmy.
Serdecznie dziękujemy za przybycie na kolejne spotkanie Mostu pokoleń. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Janiny Rogowskiej i Pani Katarzyny Sobuty, które poprowadziły warsztaty rękodzieła wielkanocnego w naszej szkole.
Życzymy pięknych, kolorowych, rodzinnych Świąt Wielkanocy oraz mokrego Śmigusa - dyngusa. Niech wiosna gości w Waszych sercach każdego dnia!
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w ramach innowacji Most pokoleń!
Organizatorki innowacji
Most pokoleń
Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!
Adam Mickiewicz
26 marca 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klas VII z Sybirakiem Panem Marianem Paliwodą, podczas którego snuł on ciekawe, lecz smutne opowieści o losach swojej rodziny i innych Polaków zamieszkujących kresy wschodnie, zesłanych na daleką Syberię w okresie II wojny światowej.
Opisał ich codzienną walkę o przetrwanie w trudnych warunkach klimatycznych i materialnych. Deklamował wzruszające teksty – zapisy przeżyć zesłańców, czym bardzo wzruszył słuchaczy.
Spotkanie zorganizowały Pani Dyrektor Izabela Zapert i Anna Kurkowska.
Wiosna to wyczekiwana przez wszystkich pora roku. W naszej szkole w tradycję wpisało się już świętowanie jej nadejścia. Jak co roku, uczniowie naszej szkoły zebrali się by wziąć udział w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.
Tego dnia w szkole było bardzo kolorowo, gdyż każda z klas prezentowała swoim strojem inny kolor, np. żółty, zielony, niebieski, pomarańczowy, fioletowy. Uroczystość odbyła się na dwóch godzinach lekcyjnych, a uczniowie z klas IV-VIII mogli zaprezentować się w różnych konkurencjach: słowa o wiośnie, „1 z 10”( konkurs wiedzy ogólno-przedmiotowej), konkurs plastyczny – plakat promujący zdrowy tryb życia i odżywiania się, Miss i Mister Wiosny, konkurs karaoke, konkurs wiedzy o wiośnie. Cała społeczność szkolna miło spędziła czas na wspólnych grach i zabawach.
Ewelina Konopka
Witamy wiosnę
21 marca 2019 r. klasa IIIB zaprezentowała przedstawienie z okazji przyjścia wiosny. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie tej klasy. Przecież każdy śpiewać może i recytować także też. Uczniowie chętnie uczyli się swoich ról i wielu piosenek o tematyce wiosennej. Po licznych próbach uczniowie dali świetny popis, zachwycając swych młodszych kolegów.
Przedstawienie oglądało pięć grup punktu przedszkolnego, oddziały zerowe, klasy pierwsze i zaproszeni rodzice uczniów klasy IIIB. Spotkanie uświetniła Dyrektor Szkoły p. Izabela Zapert. Wszyscy wesoło się bawili. Do zachwyconych dzieciaków na pewno dotarło, że przyszła już do nas ciepła, słoneczna i wesoła WIOSNA!
Marta Krystowczyk
Spektakl teatralny pt. “Zaczarowany Jeleń” w Teatrze Lalki i Aktora.
19 marca dzieci z grupy 0 „A” i 0 „B” pojechały na wycieczkę do Łomży. Dzieci oglądały spektakl teatralny pt. “Zaczarowany Jeleń” w Teatrze Lalki i Aktora. Przed spektaklem odwiedziły kawiarenkę teatralną. Po przedstawieniu oglądały panoramę Łomży z wieży widokowej.
„Zaczarowany Jeleń” jest baśnią okolicznościową, powstałą z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych Łomży. To poruszająca historia dzielnego Rycerza zamienionego w Jelenia, dokonującego niebywałych wyczynów. Historia będąca daleko posuniętą interpretacją przekazów, legend, podań ludowych i przypowieści, dotyczących powstania herbu Łomży. Pełna fantazji opowieść o radosnej i beztroskiej krainie Rusałek, gdzie nadrzędną wartością jest dobro i piękno. I o krainie zła, żądzy władzy, podstępu i chciwości, którą władają okrutne Gnomy. To również próba historycznego umiejscowienia Księcia Janusza, nadającego Łomży herb i prawa miejskie. Herb miasta z Jeleniem, znak miejskiej wspólnoty jest do tej pory wielką zagadką. O próbę jego interpretacji pokusił się „Zaczarowany Jeleń”. Baśń jest nacechowana regionalnie, przepełniona kulturą słowiańską, bogatą w bajkowe szczegóły i lokalny koloryt.”
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały spektakl, a następnie zachwycały się pięknym widokiem rozciągającym się na panoramę miasta.
Bożena Żelechowska
Sukcesy w Biegach Przełajowych
W dniu 16 marca na trasach biegowych w Nowogrodzie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych.
Na zawodach tych uczniowie startowali w 4 osobowych drużynach, rocznikami. Bardzo dobrze zaprezentowali się chłopcy z naszej szkoły rocznik 2007 /P. Godlewski-1, J. Karwowski-3, P. Piętka-12, M. Mroczkowski-13/, którzy zajęli I miejsce, natomiast II miejsce zajęły dziewczęta z rocznika 2008 /P. Brzostowska-4, K. Mocarska-8, A. Piechowska-10, K. Borawska-15/. Najlepsze wyniki indywidualne to:
- Adam Prusinowski - I miejsce /rocznik 2005/
- Paulina Chojnowska - I miejsce /rocznik 2005/
- Paweł Godlewski - I miejsce /rocznik 2007/
- Jakub Karwowski - III miejsce /rocznik 2007/
- Paulina Brzostowska - IV miejsce /rocznik 2008/
- Adam Konopka - VI miejsce /rocznik 2005/
- Karolina Sobuta - VI miejsce /rocznik 2007
Opiekunowie:
Andrzej Górski, Wiesław Domitrz
Wycieczka do Sejmu
Dzięki inicjatywie i uprzejmości Pani Bernadety Krynickiej Posłanki na Sejm RP 14 marca b.r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem mieli możliwość zwiedzić Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Wizytę rozpoczęliśmy od zapoznania się z makietą budynków sejmowych, dowiadując się od pani przewodnik, że Sejmu to nie tylko owalny budynek i sala obrad widziana w telewizji, ale kilka budynków znajdujących się na obszarze 7 ha. Następnie udaliśmy się do sali, w której przewodniczka oraz Pani Poseł, wykorzystując ekran z podglądem głównej sali sejmowej zapoznały uczniów z kompetencjami sejmu i procesem ustawodawczym. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w sali obrad Sejmu, gdzie mogliśmy na żywo przyglądać się pracy marszałka Sejmu oraz posłów. W ciszy i z uwagą przysłuchiwaliśmy się wystąpieniom poselskim oraz podglądaliśmy pracę parlamentarzystów. Następnie Pani Poseł zaprosiła nas na obiad do stołówki sejmowej.
Zaplanowany na zwiedzanie czas szybko dobiegł końca. Opuściliśmy główny budynek i udaliśmy się do kolejnego, w którym mieści się restauracja i w niej zjedliśmy pyszny obiad.Drugą część wycieczki realizowaliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, podczas której poznaliśmy tajniki sztuki malarskiej i ważne dzieła zgromadzone w muzeum.
Serdecznie dziękujemy Pani Poseł Bernadecie Krynickiej za bardzo interesującą lekcję wiedzy o społeczeństwie oraz za sponsorowanie i umożliwienie nam wyjazdu do Warszawy.
Wdzięczni uczestnicy wycieczki
Eliminacje wojewódzkie konkursu „W kręgu poezji
i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – Białystok, 6 marca 2019 r.6 marca 2019 r. w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku odbyły się przesłuchania półfinałowe do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”.
Do etapu półfinałowego zgłoszono 32 uczestników reprezentujących: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, II Liceum Ogólnokształcące
w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Liceum Plastyczne im. W. Kossaka
w Łomży, Technikum Leśne w Białowieży, Publiczne Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach, Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II z Krasnopolu, Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem oraz Publiczne Gimnazjum im. KOP w Wiżajnach.Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Biedrzycka z klasy VIIIb i Julia Jastrzębska z klasy VIIIa.
Pierwsze trzy miejsca i możliwość udziału w Gali Finałowej zdobyli: Aleksandra Świć i Rafał Klim z Technikum Leśnego w Białowieży oraz Małgorzata Adamczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Białymstoku. W tegorocznej edycji półfinałowych przesłuchań komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia, które otrzymali: Weronika Zamojska z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach, Julia Biedrzycka ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem oraz Izabela Ciborowska z Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży. Dodatkowo jury wyróżniło także uczniów Technikum Leśnego w Białowieży.
Wszyscy uczestnicy półfinału wezmą udział w organizowanych przez białostocki oddział IPN we współpracy z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku warsztatach poprowadzonych przez aktora Bernarda Banię.
Wiesław Olszewski
Litwo, ojczyzno moja!
Ty jesteś jak zdrowie…
/Adam Mickiewicz/8 marca 2019 r. klasy VII i VIII zostały zaproszone przez twórców Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu do Soplicowa na spotkanie z bohaterami epopei narodowej patrona naszej szkoły pt. Pan Tadeusz.
Aktorzy postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby w nowej inscenizacji teatralnej ukazać całe bogactwo gatunkowe utworu Mickiewicza i w cyklu 12 scen – obrazów przedstawić główne wątki dramaturgiczne, składające się na to ponadczasowe arcydzieło.
Szczególnie przypadli nam do gustu: Zosia i Tadeusz, Telimena, Gerwazy i Sędzia, ich miłosne perypetie i zamiłowanie do polskiej tradycji.
Barbara Skrodzka
Oczekiwanie, że coś miłego się wydarzy,
to niemal połowa przyjemności.
/Ania Shirley/7 marca 2019 r. klasy V i VI wzięły udział w przedstawieniu o Ani z Zielonego Wzgórza wykreowanej przez Lucy Maud Montgomery.
Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytania:
Czy Ania to beztroska trzpiotka, stale pakująca się w kłopoty?
Czy raczej to wrażliwa i czarująca dziewczynka, która od wielu lat potrafi podbić serca wszystkich czytelników?Twórcy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu przybliżyli nam postać Ani Shirley i dostrzegliśmy w niej bliską nam osobę, której problemy i sposób zachowania czynią z niej naszą przyjaciółkę od serca oraz jedną z ciekawszych postaci literackich.
Barbara Skrodzka
6 marca – Europejski Dzień Logopedy
Z okazji „Europejskiego Dnia Logopedy” w szkole zostały zorganizowane zajęcia logopedyczne w grupach 0 a i 0 b. Tego dnia, logopeda został zaproszony przez klasę III a, aby przybliżyć wiedzę dotyczącą pracy logopedy. Dla rodziców przygotowano gazetkę szkolną pozwalającą na przypomnienie, kiedy należy udać się do logopedy oraz jak wspierać rozwój mowy dziecka w domu i w trakcie terapii.
Zajęcia zorganizowane przez Panią Magdalenę Biedrzycką i Panią Martę Bargłowską przybierały rozmaite formy- od rozmowy na temat zawodu logopedy, kiedy uczęszczamy do logopedy, po wspólne ćwiczenia gimnastyki buzi i języka oraz doskonalenie ćwiczeń oddechowych, które są tak istotne w prawidłowej artykulacji.
Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zajęciach. Z wielkim zaangażowaniem wykonywali polecenia, a co najważniejsze dowiedzieli się co należy robić aby aparat mowy był sprawny oraz mógł pięknie i poprawnie wypowiadać się.
Wszystkim naszym uczniom oraz wychowawcom dziękujemy za wspólna zabawę.
Magdalena Biedrzycka
Marta Bargłowska
II spotkanie "Mostu pokoleń"
,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła...”
We czwartek 28 lutego, pięknymi słowami Wisławy Szymborskiej, uczniowie klas III rozpoczęli drugie spotkanie „Mostu pokoleń”. Po raz kolejny gościliśmy w murach naszej szkoły babcie i dziadków, aby pokazać im świat ucznia, świat dziecka, które w szkole uczy się, zdobywa wiedzę, ale jednocześnie jest wychowywany i przygotowywany do dorosłości.
Atmosfera była podniosła, gdyż mieliśmy razem czytać utwory o tematyce patriotycznej. Na twarzach naszych najmilszych gościła radość, ale i duma z wspólnego czytania z ukochaną babcią czy ukochanym dziadkiem. Jako pierwszy odczytano ,,Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. W uszach rozbrzmiewały słowa POLAK MAŁY, ORZEŁ BIAŁY CZY POLSKA ZIEMIA. W oczach czytających babć i dziadków pojawiły się łzy wzruszenia.
Wspólne czytanie wprowadziło nas w tematykę prelekcji, której mogliśmy wysłuchać w drugiej części spotkania. W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca, została ona poświęcona Pannom Wyklętym. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawili sylwetki czterech wyjątkowych dziewcząt, bohaterek, które poświęciły własne życie dla ojczyzny. Walczyły one ramię w ramię ze swoimi kolegami, za wolność swoich rodzin, ale i za naszą wolność, abyśmy dziś mogli żyć wolnym państwie. Były one sanitariuszkami, łączniczkami, przynosiły tajną broń, nielegalne ulotki czy rozkazy oficerów. Pod sukienkami, umalowanymi szminką ustami czy upiętymi włosami ukrywały prawdziwe oblicze żółnierek, kobiet ze stali, bohaterek, które do ostatku sił walczyły z wrogiem.
Po wysłuchaniu niezwykle interesujących historii o naszych Pannach Wyklętych skosztowaliśmy słodkości przygotowanych zgodnie z tradycją tłustego czwartku.
W imieniu Pani Dyrektor Izabeli Zapert oraz nauczycieli przygotowujących spotkania ,,Mostu pokoleń” serdecznie dziękujemy kochanym seniorom za obecność i ich zaangażowanie w tworzenie naszej innowacji. Zapraszamy na marcowe warsztaty wielkanocne. O szczegółach poinformujemy niebawem.
Do zobaczenia!!!
VII Bal Charytatywny
Zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem „Bliżej dziecka” VII Bal Charytatywny odbył się 23 lutego 2019 roku w restauracji „Sonata” w Jedwabnem. W tak ważnym wydarzeniu udział wzięło ponad 100 osób. Swoją obecnością zaszczycili nas: P.Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, P.Bernadetta Krynicka – posłanka na Sejm RP, P. Adam Niebrzydowski - Burmistrz Jedwabnego, P.Mariusz Soliwoda - wójt gminy Wizna P.Andrzej Górski - przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem wraz z radnymi, P.Izabela Zapert - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem, P.Zbigniew Prószyński - dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem, przedsiębiorcy, nauczyciele i rodzice.
Dochód z balu zostanie przeznaczony na realizację celów stowarzyszenia, między innymi:
- Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży będącej w trudnej sytuacji życiowej i materialnej,
- Opieka nad dziećmi i młodzieżą wybitnie zdolną,
- Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży,
- Poprawianie warunków lokalowych, pozyskiwanie sprzętu oraz pomocy dydaktycznych,
- Działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
Podczas balu przeprowadzono loterię fantową. Dodatkową atrakcją była „Fotobudka”, dzięki której można było utrwalić chwile przeżyte w trakcie balu.
Dziękujemy właścicielom oraz pracownikom restauracji „SONATA” za przygotowanie pysznych potraw. Do białego rana Goście bawili się przy muzyce, którą zapewnił zespół „Imperial”.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich sponsorów i darczyńców, za okazane serce, zrozumienie i wsparcie idei naszego stowarzyszenia.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i ... nie zgadniecie, o kim jeszcze...
28 lutego tego roku klasa II a przygotowała przedstawienie. I to jakie! Pamiętacie legendę o smoku wawelskim? Był groźny i niebezpieczny. A smok z naszego przedstawienia jest zupełnie, ale to zupełnie inny!
Prace nad spektaklem trwały około dwa tygodnie. Najpierw uczyliśmy się czytać tekst z podziałem na role. Na zajęciach plastyczno-technicznych wykonaliśmy elementy scenografii. Potem wybraliśmy obsadę do przedstawienia i próbowaliśmy, próbowaliśmy..
Kiedy wszystko było dopięte na ostatni guzik zdecydowaliśmy się pokazać nasze dzieło.
Odbyło się pięć mini przedstawień dla wszystkich grup punktu przedszkolnego, oddziałów zerowych, klas pierwszych naszej szkoły, zaproszonych gości i rodziców uczniów klasy IIA.
Były brawa i słowa uznania dla adeptów sztuki teatralnej.
Wszyscy bawili się doskonale!
Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Miasta i Gminy Jedwabne
18 stycznia 2019 roku w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielem przedmiotu Anną Kurkowską oraz nauczycielem j. angielskiego Eweliną Konopką udali się do Urzędu Miasta i Gminy Jedwabne.
Tę nietypową lekcję w większości poprowadził z uczniami Pan Burmistrz Adam Niebrzydowski. Opowiedział zainteresowanym o strukturze samorządu gminnego, przedstawił zadania własne naszej gminy oraz udzieli odpowiedzi na zadane przez uczniów pytania, które w głównej mierze dotyczyły planowanych inwestycji oraz pracy na stanowisku burmistrza. Kolejną część spotkania poprowadziły panie z referatu finansowo-budżetowo-oświatowego: Bożena Wądołowska, Henryka Filipkowska i Anna Cichocka. Panie opowiedziały uczniom o budżecie gminnym i zależnościach szkoły od samorządu oraz zaprosiły do zwiedzenia pokoju księgowości. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
„Bóg nie może być wszędzie, dlatego stworzył babcię i dziadka”.
Tymi pięknymi słowami przywitaliśmy babcie i dziadków zaproszonych na pierwsze spotkanie Mostu pokoleń. 18 stycznia 2019 r., spotkaliśmy się w murach naszej szkoły, aby wspólnie świętować ważne wydarzenie – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Za oknem robiło się szaro, sypał śnieg, wiał mroźny wiatr, a w naszej stołówce panowała wprost domowa, rodzinna atmosfera. Na twarzach małych i dużych malowały się uśmiechy, a w sercach gościła radość. Przy blasku świec, słodkim ciachu, ciepłej kawie i herbacie obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez uczniów z klasy Va i VIIIa, pod opieką pań: Anny Kurkowskiej, Katarzyny Karolak, Magdaleny Biedrzyckiej i Justyny Turowskiej.
Nasi najmilsi w kilku humorystycznych scenkach z życia wziętych, ukazali jak ważną rolę w ich życiu odgrywają babcie i dziadkowie. Udowodnili, że dziadek jak i babcia są kimś na miarę współczesnego idola – babcia ćwiczy z Ewą Chodakowską, chodzi z dziadkiem na potańcówki, tańczy lepiej niż bohaterowie „Tańca z gwiazdami”, jest mistrzem gier komputerowych, świetnie gotuje, tak, iż każdy niejadek wylizuje talerz. Z kolei dziadek to złota rączka, zdolniejszy od MacGyver’a. Dla kochanych wnuków potrafi wyczarować coś z niczego. Jednocześnie jest cukiernikiem, który wypieka ciasta lepiej od Okrasy. Chciałoby się rzec: dziadkowie to po prostu czarodzieje! W pamięci na długo pozostanie nam taniec w wykonaniu Zuzi i Mikołaja, jak i Nikoli i Pawła, których nagrodzono salwami śmiechu i gromkimi brawami.
Było nam niezmiernie miło, że tak licznie zgromadziliśmy się w murach naszej szkoły, aby wspólnie świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka. W imieniu Pani dyrektor Izabeli Zapert jak i organizatorów projektu Most pokoleń zapraszamy serdecznie wszystkich seniorów na kolejne spotkania z naszą młodzieżą. Chcemy łączyć pokolenia, integrować się, pokonywać bariery, a przede wszystkim uczyć się od siebie tego, co najlepsze i najpiękniejsze!Kolejne spotkanie już w lutym!
Serdecznie zapraszamy!
KOLĘDNICY MISYJNI
Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie z koła misyjnego ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Jedwabnem wraz z opiekunką Czesławą Okurowską włączyli się w akcję Kolędników Misyjnych, w tym roku na rzecz dzieci z Rwandy i Burundi. Kolędę rozpoczęto od Mszy świętej, a następnie kolędnicy wyruszyli do rodzin. Pogoda tego dnia była niezbyt sprzyjająca. Zimno, ślisko na chodnikach, ale dzieci to nie zniechęcało. Szli ze świadomością, że ich wysiłki przyniosą wymierne korzyści ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. Kolędnicy odwiedzili wiele rodzin oraz Burmistrza miasta Jedwabne, który hojnie uzupełnił ich skarbonkę, a także poczęstował słodkościami. Podsumowanie kolędowania odbyło się na plebanii, gdzie ks. Dziekan Jerzy Dembiński, przywitał ich z radością sowicie dorzucając się do skarbonki i goszcząc słodkim poczęstunkiem.
W tym roku dzieci z koła misyjnego odwiedzili również Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
Z kolędą do Domu Biskupa udali się 5 stycznia wraz z ks. Serafinem, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci.
SPOTKANIE OPŁATKOWE
Co roku członkowie Szkolnego Koła Caritas pod przewodnictwem opiekuna - pani Elżbiety Borawskiej organizują spotkanie opłatkowe dla dzieci chorych, uczących się w naszej szkole oraz w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Tegoroczne spotkanie odbyło się 05.01.2019 r. w domu parafialnym w Jedwabnem.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: proboszcz naszej parafii - ks. Jerzy Dembiński, diakon Mateusz Borawski, dyrektor szkoły Podstawowej - pani Izabela Zapert.
Przybyli goście w swoich przemówieniach zwrócili szczególną uwagę na ponadczasową wartość spotkań opłatkowych opartych na ciepłych życzeniach, wspólnym śpiewaniu kolęd oraz bliskiej obecności drugiego człowieka.
Wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem z życzeniami na ustach wprowadziła wszystkich w radosny nastrój świętowania narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wszyscy potem częstowali się ciastem, kawą lub herbatą.Pani Elżbieta Borawska - szkolny opiekun Koła Caritas wraz z młodzieżą należącą do tego stowarzyszenia, przygotowała dzieciom prezenty, które wywołały uśmiech na ich twarzach pomimo codziennych trudów i niepełnosprawności.
Wspólne śpiewanie kolęd przez młodzież należącą do SKC oraz przy akompaniamencie muzyki pana organisty naszej parafii stworzyło wyjątkową atmosferę. Spotkanie pozwoliło powtórnie poczuć rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci oraz ich rodzice mogli doświadczyć wartości wspólnoty, której nie jest obojętny los drugiego człowieka.
Elżbieta Borawska
Piernikowe Warsztaty
Święta w Naszej Szkole coraz bliżej, za sprawą zapachu pierników…
11 grudnia uczniowie oddziałów 0- III wzięli udział w Przedświątecznych Warsztatach Dekorowania Pierników, oczywiście wcześniej upieczonych. Razem z Panią Anną Kurkowską, Magdaleną Biedrzycką i Katarzyną Karolak przedstawiciele klas z wielkim zaangażowaniem jak prawdziwe Elfy zabrali się do pracy dekorując pierniki różnymi słodkościami. Atmosferę umilały kolędy, a wspólna praca okazała się prawdziwą przyjemnością. Na koniec pierniczki zostały pięknie zapakowane i czekają pod choinką na naszych wigilijnych Gości.
Oczywiście nie obyło się bez podjadania przez nasze pracowite Łasuchy :-)
Magdalena Biedrzycka
„Gwiazdkowe Nutki 2018”
W dniu 09 grudnia 18r. odbył się VIII Festiwalu Piosenki Świątecznej "Gwiazdkowe Nutki 2018", który zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży wspólnie z Fundacją Sztuk i Dialogu.
Udział wzięło aż 70 młodych wykonawców z Łomży i okolic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z trzech grup wiekowych.
W pierwszej kategorii przedszkola wyróżnienie zdobyła Lena Błaszczak z grupy 0b oddziału przedszkolnego- opiekun p. Beata Turowska.
W kategorii klas IV- VI pięknie wystąpiła Oliwia Szmitko z klasy Vb- wyróżnienie, a w kategorii klas VII, VIII SP, szkół gimnazjalnych oraz szkół średnich doceniona została Sylwia Filter z klasy VIIb– wyróżnienie. Wyróżnione uczennice przygotowała p. Beata Turowska.Wszyscy nagrodzeni zostali zaproszeni do zaprezentowania swoich umiejętności podczas świątecznego kolędowania 16 XII w galerii Veneda w Łomży 16 XII. Wszystkich biorących udział można usłyszeć na YouTube Gwiazdkowe Nutki 2018. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SZLACHETNA PACZKA
Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem społecznym organizowanym przez „Stowarzyszenie Wiosna”, którego głównym celem jest pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się w organizację tej akcji. W tym roku, przygotowaliśmy paczkę dla samotnej matki, wychowującej trójkę dzieci w wieku 5 lat, 3 lata i 1 rok.
W akcję włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi. Podczas zbiórki pieniędzy udało nam się zebrać 440 złotych. Za zebrane pieniądze zostały zakupione: odkurzacz, pampersy oraz mleko dla najmłodszej dziewczynki. Poza tym, wiele osób przyniosło ubrania, nowe buty zimowe, żywność, artykuły chemiczne, przybory szkolne oraz zabawki. Wszystkie prezenty zostały spakowane, opisane oraz zawiezione do punktu wolantaryjnego w Łomży, skąd dotarły do adresata.
MIKOŁAJKI
W czwartek, 6 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się mikołajki szkolne. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach i opaskach.
Tego dnia Mikołaj odwiedził wszystkich uczniów naszej szkoły.Akcja odbyła się bardzo sprawnie i w przyjemnej atmosferze. Św. Mikołaj po przybyciu do sal lekcyjnych i przywitaniu się z dziećmi, rozdawał upominki przygotowane przez uczniów. Mikołajowi towarzyszyły dwie pomocnice.
Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie z Mikołajem i zaprosili go za rok. Akcja mikołajkowa została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, p. Ewelinę Konopka i p. Czesławę Okurowską przy współpracy z wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją.Ewelina Konopka
ANDRZEJKI
29 listopada w czwartek, jak co roku, w naszej szkole, zorganizowana została dyskoteka Andrzejkowa. Impreza odbyła się w godzinach 16:00 – 20:00 na sali gimnastycznej. Uczniowie wesoło bawili się przy rytmach znanych i lubianych piosenek, jak również chętnie brali udział we wróżbach i zabawach przygotowanych przez uczniów Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie z pomocą rodziców i wychowawców zadbali o pyszne przekąski. Zabawa Andrzejkowa przyniosła wiele radości i była okazją do wspaniałej zabawy oraz integracji społeczności szkolnej.
Ewelina Konopka
IV POWIATOWY FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ 2018
17.11.2018 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się IV Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej. Celem festiwalu jest pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju oraz wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej oraz uczczenie 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jury po wysłuchaniu 60 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia.
Laureatami konkursu zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem:
W kategorii wiekowej klas I-III szkoły podstawowej:
- I miejsce - Aleksandra Niecikowska /instruktor pani Marta Krystowczyk
- II miejsce - Karolina Chojnowska /instruktor pani Agnieszka Jastrzębska
- III miejsce - Dominika Sobuta/ instruktor pani Agnieszka Jastrzębska
- Wyróżnienie - Maja Gołębiewska /instruktor pani Marta Krystowczyk
W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:
- I miejsce - Oliwia Szmitko /instruktor pani Beata Turowska
- III miejsce - Daniel Gołaś /instruktor pani Katarzyna Sobuta
- Wyróżnienie - Nikola Wiśniewska /instruktor pani Beata Turowska
W kategorii - VII -VIII szkoły podstawowej i Gimnazjum:
- II miejsce - Anna Pieńkowska /instruktor pani Beata Turowska
- Wyróżnienie - Sylwia Filter /instruktor pani Katarzyna Sobuta
Katarzyna Sobuta
Uroczysty apel z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
9 listopada 2018 r. o godz. 11:05 społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystym apelu poświęconym 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali uczniowie naszej szkoły wspierani przez chór szkolny. Był to czas poświęcony Ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego oddaliśmy szacunek symbolom narodowym, wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Tegoroczne Święto Narodowe uczciliśmy bardzo szczególnie. Narratorzy opowiedzieli historię naszego państwa od czasów rozbiorów do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzruszającym akcentem było śpiewanie znanych i lubianych pieśni z tych lat oraz recytacja pięknych, i wzruszających wierszy patriotycznych. 100 Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to szczególne święto –święto wszystkich Polaków!
Wiesław Olszewski
Wycieczka do Warszawy
Dnia 25.10.2018r. wychowawczyni klasy III B p. Marta Krystowczyk zorganizowała wycieczkę do Warszawy. W wycieczce uczestniczyli również uczniowie klasy III A pod opieką p. Agnieszki Jastrzębskiej i uczniowie klasy IIA pod opieką p. Alicji Kosakowskiej.
W Warszawie uczniowie zwiedzali stałą wystawę w Centrum Nauki Kopernik, gdzie świetnie się bawili i uczyli. Po smacznym obiedzie w Bistro na terenie CNK uczniowie udali się pieszo, spacerem z Powiśla przez ulicę Mariensztat do Zamku Królewskiego, następnie zwiedzali Rynek Starego Miasta gdzie oglądali Syrenkę i zakupili pamiątki. Oglądali Barbakan i zatrzymali się pod Pomnikiem Małego Powstańca i Kolumną Zygmunta. Następnie udali się na seans do kina 6D.
Zadowoleni, pełni wrażeń i uśmiechnięci wrócili do domu.
Ślubowanie klas pierwszych
17 października 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania klas I. Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz starsi koledzy, w obecności rodziców i zaproszonych gości, przyjęli w poczet uczniów 43 pierwszoklasistów. Na początku pierwszaki pod kierunkiem swych wychowawców: pani M. Duchnowskiej oraz pani M. Karwowskiej, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w części artystycznej. Najbardziej podniosłym momentem uroczystości było wypowiedzenie słów ślubowania na sztandar szkoły. Uczniowie z przejęciem zobowiązali się do: pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości Ojczyzny. Następnie pani dyrektor Izabela Zapert, dokonana aktu pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia pani wicedyrektor wręczyła pierwszoklasistom dyplomy. Społeczność szkolna gromkimi brawami przyjęła pierwszoklasistów do swego grona. Ten dzień na długo zostanie w pamięci najmłodszych uczniów i ich rodziców.
Warsztaty profilaktyczne
W dniach 17-18.10.2018r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem odbyły się zajęcia profilaktyczne. Programy realizowane w naszej placówce stworzone były na bazie wytycznych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W pierwszym dniu zajęć uczniowie obu klas siódmych wzięli udział w module pt. "Nie daj się uzależnieniom". Były to zajęcia warsztatowe skupiające się m.in na kształtowaniu postaw asertywnych, podejmowaniu właściwych decyzji oraz przeciwdziałaniu uzależnieniom.
W drugim dniu zajęć uczniowie klas ósmych wzięli czynny udział w warsztatach
pt. „Cyberbullying. Bądź bezpieczny w Sieci!” Zajęcia dotyczyły tematyki związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w Internecie, m.in.: przeciwdziałaniu hejtowi, zastraszaniu, prześladowaniu czy szantażu w sieci. Dzięki warsztatom nasza młodzież miała możliwość zapoznać się z niebezpieczeństwami świata wirtualnego. Uczniowie dowiedzieli się, jakie mogą być przyczyny i skutki cyberbullyingu oraz gdzie mogą szukać wsparcia w sytuacjach kryzysowych.Oprócz wymienionych wyżej działań, było coś dla naszych milusińskich, czyli: „Warsztaty
dla maluchów”. Uczniowie klas I-III poprzez zabawę nabywali umiejętności wyrażania własnych potrzeb i odczuć. Uczyli się rozpoznawać własne stany emocjonalne. Zapoznali się z metodami samokontroli i radzenia sobie ze złością oraz gniewem. Dzieci poznały metody rozwiązywania konfliktów w sposób akceptowalny społecznie. A wszystko w atmosferze zabawy JZajęcia, w których tak licznie i ochoczo uczestniczyła młodzież Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnem.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
12 października w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:
• P. Michał Chajewski - Burmistrz Jedwabnego
• Ksiądz Dziekan Jerzy Dembiński – Proboszcz Naszej Parafii
• Ksiądz Serafin Kaliszewski
• Pani Dorota Kurzątkowska – Przewodnicząca Rady Rodziców
Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Pani Dyrektor rozpoczęła uroczystość składając serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz dziękując im za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie uczniów naszej szkoły. Wyróżnionym nauczycielom wręczone zostały nagrody. Po przemówieniu Dyrektora życzenia wszystkim pracownikom oświaty złożyli: Burmistrz Jedwabnego p. Michał Chajewski, Ksiądz Dziekan Jerzy Dembiński oraz Pani Dorota Kurzątkowska –Przewodnicząca Rady Rodziców.
Po części oficjalnej uroczystości nastąpił program artystyczny, w którym uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Pani Marty Godlewskiej, Pani Eweliny Konopka, Pani Marty Bargłowskiej, Pani Jolanty Strzelczyk i Pani Beaty Turowskiej, przygotowali montaż słowno - muzyczny.Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło wkierunku naszych nauczycieli.
Uczniowie życzyli nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły spokojnej pracy, satysfakcji z niej płynącej, zdrowia, spełnienia marzeń i realizacji zawodowych planów.
Ewelina Konopka
8 października uczniowie klas I naszej szkoły byli na wycieczce w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży na spektaklu pt. „Zaczarowany Jeleń”. Sztuka powstała z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych Łomży. To poruszająca historia dzielnego Rycerza zamienionego w Jelenia, dokonującego niebywałych wyczynów.
Dzieci zachwyciła pełna fantazji opowieść o radosnej i beztroskiej krainie Rusałek, gdzie nadrzędną wartością jest dobro i piękno. Wiele emocji wywołała w nich kraina zła, pełna podstępu, chciwości i agresji, którą władały okrutne Gnomy. Dzięki spektaklowi nasi pierwszoklasiści dowiedzieli się dlaczego w łomżyńskim herbie, według podań i legend, widnieje Skaczący Jeleń, a także kim był Książe Janusz i Krzyżacy. To była prawdziwa lekcja historii naszego regionu.
Maria Duchnowska
Wyjazd grup zerowych na spektakl pt. „Brzechwolandia”
02 października 18r. dzieci z grup a i b oddziałów przedszkolnych w Jedwabnem wraz z opiekunami wybrały się do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży na przedstawienie pt. „Brzechwolandia”.
Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, był okazją do przypomnienia znanych i poznania mniej znanych wierszy Jana Brzechwy takich jak „Leń”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Atrament”, „Globus”, „Znaki przestankowe” i inne. Dzieci mogły posłuchać wielu piosenek opartych na tekstach Jana Brzechwy. Najbardziej podobała się wszystkim piosenka o Brzechwolandii:
"Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości.
Brzechwolandia uczy, bawi nas,
w Brzechwolandii można miło spędzić czas."Wizyta w niezwykłej krainie zwanej „Brzechwolandią”, dała możliwość przeniesienia się w kolorowy świat pełen radości, marzeń i muzyki. Bohaterowie wierszy przypominały widzom o właściwych zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku. Dzieci z entuzjazmem i wypiekami na twarzy oglądały przedstawienie, które zapewne na długo pozostanie w pamięci.
Beata Turowska
Jesienne potyczki z teatrem
2 i 3 października młodzież z naszej szkoły wyjeżdżała do Łomży na przedstawienia teatralne w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. We wtorek, 2 października, uczniowie klasy IV a i IV b uczestniczyli w spektaklu pt. „Teatralne A B C”, a w środę, 3 października, klasy V i VI w „Teatralnych potyczkach”.
Artyści przybliżyli nam różne konwencje teatralne. W fabułę bowiem umiejętnie wpleciono wiedzę na temat historii teatru i jego form. Twórcy zaprezentowali sposoby przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek, poprzez teatr cieni, pantomimy do aktora w żywym planie. W dialogach pojawiła się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, akcja, proscenium, inspicjent, premiera, sufler, akt itp. Oprócz tego poznaliśmy kulisy teatru, atmosferę i warunki gry aktorskiej oraz wpisane w tę profesję zachowania i emocje. Artyści nakłaniali do głębszej refleksji nad dzisiejszymi potrzebami kulturowymi młodego widza. Urzekła nas praca z marionetkami, kostiumy, muzyka, dźwięk i ruch sceniczny. Wiele zabawnych sytuacji wywołało gromki śmiech widowni.
Wszyscy bawiliśmy się przednio, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę o teatrze.
Justyna Turowska
Bieg dla Niepodległej
„Biegiem dla Niepodległej” nasza szkoła uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Akcja pod hasłem „Stu na stulecie” odbyła się 28 września 2018r. W biegu wzięli udział reprezentanci klas I - VIII szkół podstawowych w Jedwabnem i w Nadborach oraz klas III gimnazjum i szkoły branżowej. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe długopisy, a zwycięzcy w każdej kategorii – kubki upamiętniające odzyskanie niepodległości z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.
Główną nagrodę – bon na zakup odzieży lub sprzętu sportowego w wysokości 500 zł - ufundował Burmistrz Jedwabnego,
P. Michał Chajewski. Zdobył ją Adam Prusinowski, uczeń klasy VII A.Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów sportowych.
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży
poświęconego postaci Błogosławionego ks. Michała Sopoćki
„Pochwała prostoty – droga do świętości”Forma literacka:
Kategoria I 7 – 11 lat
Nagrody równorzędne:
- Urszula Aleksandra Prymas - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Jasionówce
- Kacper Krystowczyk – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem
Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Dzieci i Młodzieży poświęconym postaci Błogosławionego ks. Michała Sopoćki odbyła się 27 września 2018r. o godz.10.00 w Centrum Wystawniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.
Wiesław Olszewski
NARODOWE CZYTANIE
8 września, podobnie jak w setkach miast i miasteczek, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem włączyła się w akcję wspólnego „Narodowego czytania”.
W scenerii miejskiego parku lekturę czytali P. Michał Chajewski – Burmistrz Jedwabnego, P. Kazimierz Załuska – przewodniczący komisji oświaty, dyrektorzy szkół – P. Izabela Zapert i P. Zbigniew Prószyński, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej oraz mieszkańcy Jedwabnego. Z tej okazji przygotowano wystawę poświęconą autorowi powieści oraz wystawę fotografii Baku - miasta, w którym urodził się i wychował główny bohater, Cezary Baryka.Rozpoczynając czytelnicze spotkanie, Pani Izabela Zapert - dyrektor szkoły przypomniała słowa Carlosa Ruiza Zafona, który powiedział, że: "Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy." Dodała, że wspólne czytanie staje się doskonałą okazją, by wspólnie odkrywać ducha powieści Stefana Żeromskiego, by przenieść się do czasów, gdy nasza ojczyzna po latach niewoli zmierzała ku niepodległości, do trudnych czasów odbudowy państwa polskiego. Była to również sposobność do poznania losów Cezarego Baryki, bohatera przechodzącego metamorfozę własnych poglądów na świat, który z małego, rozpieszczonego dziecka staje się patriotą, walczy o wolność Polski, choć znał ją dotychczas tylko z opowieści rodziców. Bohater bowiem urodził się i wychował w Baku.
Z tej okazji szkoła gościła również przedstawicieli z Azerbejdżanu, którego obecnie stolicą jest Baku:
Panią Mehriban Samadovą – Konsul i Radca Ambasady Republiki Azerbejdżanu w Polsce
Pana Elkhana Aliyeva - Attache finansowy Ambasady Republiki Azerbejdżanu w Polsce.
oraz Pan Rasima Namazowa, dla którego Polska stała się drugą ojczyzna.Dzięki uprzejmości ambasady Azerbejdżanu przygotowano również wystawę fotografii poświeconą Baku.
Na koniec pani Izabela Zapert podziękowała wszystkim obecnym za ich obecność i za to, że potrafili docenić, iż wspólne czytanie może w piękny sposób łączyć mieszkańców różnych krajów, przedstawicieli różnych pokoleń, ludzi o różnych wyznaniach i pogladach.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
I znów zabrzmiał pierwszy dzwonek…
W słoneczny, jeszcze letni poranek, 3 września 2018 roku uroczyście zainaugurowaliśmy rok szkolny 2018/2019. O godzinie 8.00 spotkaliśmy się w miejscowym kościele parafialnym na mszy świętej, sprawowanej w intencji uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników administracji i obsługi. Następnie cała społeczność Szkoły Podstawowej w Jedwabnem i Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem, z pocztami sztandarowymi na czele, zgromadziła się w sali gimnastycznej. Po dwóch miesiącach budynek szkoły znów tętnił życiem i młodzieńczą energią. Powitań i uścisków nie było końca. Na opalonych letnim słońcem twarzach malował się uśmiech, ale i tęsknota za wolnością i beztroskim czasem wakacji. 3 września dla jednych był radosnym powrotem, dla innych pierwszym zetknięciem z nieznaną szkolną rzeczywistością.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Burmistrz Jedwabnego - Pan Michał Chajewski, Ks. Dziekan Jerzy Dembiński – Proboszcz Parafii w Jedwabnem, wikariusze - Ks. Serafin Kaliszewski, Ks. Leszek Jastrząb, Pani Katarzyna Pieńkowska – Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem, Pani Agnieszka Gołaś – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Jedwabnem, Pani Izabela Miciura – Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Jedwabnem, policjant Posterunku w Jedwabnem, aspirant sztabowy - Pan Andrzej Cekała, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i rodzice.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, Pani Dyrektor Izabela Zapert powitała wszystkich przybyłych na uroczyste otwarcie roku szkolnego 2018/2019. Słowa otuchy skierowała do najmłodszych uczniów oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych, stawiających nieśmiałe jeszcze kroki na edukacyjnym gruncie. Zwróciła uwagę na przełomowy i nowy etap w życiu szkoły. Po kilkunastu latach reaktywowano bowiem klasę VIII, której zwieńczeniem będzie egzamin ósmoklasisty, otwierający wrota do dalszej edukacji. Życzyła wszystkim owocnej pracy, dobrych ocen, zapału do nauki i pasji w zdobywaniu wiedzy.
W trakcie uroczystości głos zabrali: Pan Zbigniew Prószyński – Dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem, Burmistrz Jedwabnego – Pan Michał Chajewski, Ks. Dziekan Jerzy Dembiński, Pan Andrzej Cekała – policjant Posterunku w Jedwabnem oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Jedwabnem – Pani Agnieszka Gołaś. Skierowali oni ciepłe słowa w kierunku całej społeczności szkolnej.
Warto dodać, iż w czasie inauguracji roku szkolnego 2018/2019 oficjalnie podziękowano Pani Barbarze Dmoch za wieloletnią, owocną pracę na stanowisku Dyrektora Szkoły Podstawowej w Jedwabnem. Pani Agnieszka Gołaś - Przewodnicząca Rady Rodziców przywitała serdecznie nową Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jedwabnem, Panią Izabelę Zapert.
Pięknym gestem szacunku i pamięci była minuta ciszy, w trakcie której uczczono 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.